Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Jeden tradycyjny, zbiorowy, niefranciszkowy Kościół…

Dane statystyczne i sondażowe pokazują, że polski katolicyzm różni się od tego spotykanego w innych częściach Świata. Momentami wydaje się wręcz kościołem autokefalicznym
Wesprzyj NK
O ile jeszcze kilka wieków temu Polacy toczyli spory z papiestwem, o tyle wiek XX zdecydowanie był czasem zbliżenia Warszawy i Watykanu. Wydawałoby się, że okres pontyfikatu Jana Pawła II scementował tę więź na długo. Jednak okazało się to złudzeniem. Dzisiejsze kontrowersje, jakie budzi papież Franciszek w wielu katolickich kręgach wskazują, że Polska religijność katolicka pod wieloma względami jest paradoksalna – a niektóre jej cechy powodują, że staje się unikatowa na mapie Kościoła Rzymskokatolickiego, przede wszystkim na tle innych krajów Zachodu. Razem, nie oddzielnie Pierwszą cechą, jaka wyróżnia polską religijność na tle Europy, jest z pewnością silne przywiązanie do praktyk religijnych. Jak wskazują dane European Social Survey, o ile we Francji, Wielkiej Brytanii i Belgii ponad 50% ludzi nigdy nie...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

6 odpowiedzi na “Jeden tradycyjny, zbiorowy, niefranciszkowy Kościół…”

  1. Alicja pisze:

    Przesłanie artykułu jest jasne, jeśli uwzględnić środowisko jakie reprezentuje autor. Luteranizacja kościoła w krajach zachodnich jest ewidentna i nie jest to sukces cywilizacji chrześcijańskiej, ale jest to jej upadek – aborcja, eutanazja, dewiacje seksualne, kult pieniądza. Autor ma bardzo ograniczone, wręcz wypaczone postrzeganie kościoła katolickiego i rozumienie Ewangelii. Polecam studium ks. prof Michała Poradowskiego „Kościół od wewnątrz zagrożony” oraz Pawła Lisickiego „Luter ciemna strona rewolucji”.

    • Jarema Piekutowski pisze:

      Szanowna Pani, chętnie dowiem się, w jakim zakresie wypaczone wg Pani jest moje rozumienie Ewangelii. Jeśli jednak oznacza to inną interpretację niż ks. Poradowskiego, to uznaję to za komplement, bo jego (z całym szacunkiem) walka z neokatechumenatem lub próby wojowania z „syjonizmem” są jak najdalsze od tego, co jest nauką Kościoła Katolickiego. Przy tym jestem zdecydowanie przeciwko aborcji, eutanazji, dewiacjom seksualnym i kultowi pieniądza, a z reformacją (jako konwertytę z luteranizmu) nic mnie nie wiąże. Pozdrawiam serdecznie.

      • szczeniaczek pisze:

        To nie jest opis Kościoła w Polsce, tylko relacji społeczeństwa z Kościołem, bo tylko tak można się bawić statystyką. Bogactwo Eklezji w Polsce jest ogromne: cała masa ruchów, działań dobroczynnych i modlitewnych, wielu ludzi o otwartych sercach i przepojonych Ewangelią. A że większość ochrzczonych jest ledwo liźnięta chrześcijaństwem – zawsze tak było; wybranych zawsze jest mniej.

    • Katolik rzymski pisze:

      A Pani jakie dewiacje ma na myśli? Mnie akurat w ogóle nie obchodzą praktyki innych ludzi, bo nie muszę się definiować przynależnością do większości. Niestety cała ta nietolerancja i koncentracja na konformizmie jest kluczowym atutem „polskiego katolicyzmu” i przyzwolenia na nienawiść wyrażaną przez prostych ludzi, którzy naprawdę są nieświadomymi multiplikatorami konserwatystów.

  2. pamietajacy pisze:

    Świetnie napisane, a wnioski strach wyciągać (?) (!) .

  3. kowalski pisze:

    aż dziw, że Alicja z krainy czarów przeczytała artykuł lub chociaż część i nic ją nie zjadło w tym czasie. więcej autorów różnych środowisk proponuję czytać.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo