Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

“Należy odwrócić reformę i wybrać nowych członków KRS”

Skrócenie kadencji poprzedniej KRS było bezprawne. Ponadto sam proces powoływania członków Rady budził poważne wątpliwości. Fragment książki "Upadła praworządność. Jak ją podnieść?" S. Sękowskiego i T. Pułróla.
Wesprzyj NK
Należy odwrócić tę reformę wraz z wyborem nowych członków tej instytucji. To wymagałoby jednak skrócenia ich kadencji, czyli powtórzenia bezprawnego kroku poprzedniej reformy. W debacie publicznej pojawiają się pomysły, żeby pozbyć się bezprawnie powołanych nowych członków KRS za pomocą postępowań dyscyplinarnych, poprzez orzeczenie wobec nich kar skutkujących usunięciem z zawodu sędziego, co w efekcie spowoduje, że nie będą mogli zajmować miejsc w KRS[1]. To pomysł dość kontrowersyjny, gdyż z góry zakładający, że każdy z członków neo-KRS zasługuje na orzeczenie tak surowej kary, podczas gdy odpowiedzialność za delikty dyscyplinarne jest sprawą zindywidualizowaną, która wymaga rzetelnego zbadania przez niezawisły sąd. To również jest elementarz praworządności.  Oczywiście nie można wykluczyć, że przynajmniej w przypadku niektórych członków KRS do takich rozstrzygnięć dyscyplinarnych dojdzie. Najmniejszym...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Politolog, dziennikarz, tłumacz, współpracownik Polskiego Radia Lublin. Pisze doktorat z ekonomii i finansów w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Publikował i publikuje też m.in. w "Gościu Niedzielnym", "Do Rzeczy", "Rzeczpospolitej", "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym" i "Dzienniku Gazecie Prawnej". Tłumaczył na język polski dzieła m.in. Ludwiga von Misesa i Lysandera Spoonera; autor książkek "W walce z Wujem Samem", "Żadna zmiana. O niemocy polskiej klasy politycznej po 1989 roku", "Mała degeneracja", współautor z Tomaszem Pułrólem książki "Upadła praworządność. Jak ją podnieść". Mąż, ojciec trójki dzieci. Mieszka w Lublinie.
Współpracownik „Nowej Konfederacji”, prawnik, publicysta, ekspert ds. prawa cywilnego i filozofii prawa. Od 2011 roku felietonista lokalnego tygodnika „Kurier Słupecki”, pisał również dla ogólnopolskich tytułów (m.in. były felietonista ”Wprost”), współpracownik „Nowej Konfederacji”. Ukończył z wyróżnieniem kurs Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. W ramach „Projektu Arizona” odbył kurs dotyczący ekonomii, polityki i historii Stanów Zjednoczonych na Arizona State University, był także stażystą w kancelarii adwokackiej w Phoenix. Od lat związany z sektorem organizacji pozarządowych, organizował lub współorganizował wiele eventów i tworzył liczne projekty ( m.in. jest jednym z pomysłodawców i twórców ogólnopolskiego projektu „Lekcje Ekonomii dla Młodzieży”). Były Prezes Stowarzyszenia KoLiber, obecnie ekspert Instytutu Przedsiębiorczości i Rozwoju, a także wykładowca Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Interesuje się myślą polityczną, prawną i ekonomiczną, historią oraz filozofią prawa i polityki.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
172 / 26 000 zł (cel miesięczny)

0.66 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo