Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Jak poradzić sobie ze starzeniem się społeczeństwa? | Piekutowski, Libura, Bakalarczyk, Rybarska-Jarosz, Sobolewski

Polskę w niedalekiej przyszłości czeka wiele problemów związanych ze starzeniem się naszego społeczeństwa i brakiem skutecznych działań ze strony rządzących. Jak poprawić dzietność skoro program 500+ nie okazał się skuteczny? Jak utrzymać funkcjonujący system emerytalny? Czy tzw. silver economy może być rozwiązaniem? Wreszcie jak odpowiedzieć na problemy demograficzne województwa zachodniopomorskiego, tj. depopulację, która również już dotyka wiele innych regionów Polski?

Debata: jak poradzić sobie ze starzeniem się społeczeństwa?

Udział w debacie “Jak poradzić sobie ze starzeniem się społeczeństwa? Nowe wyzwania dla polityki społecznej i demograficznej” biorą:

  • dr Rafał Bakalarczyk – ekspert ds. polityki społecznej w Instytucie Polityki Senioralnej i współredaktor naczelny pisma „Polityka senioralna”, członek komisji ekspertów ds. osób starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich;
  • Maria Libura – współpracownik „Nowej Konfederacji”, ekspert ds. zdrowia, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej;
  • Dorota Rybarska-Jarosz – dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Szczecinie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego;
  • Antoni Sobolewski – wiceprezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość.

Program prowadzi Jarema Piekutowski – główny ekspert ds. społecznych “Nowej Konfederacji”, publicysta m.in. Rzeczpospolitej, Więzi, czy Tygodnika Powszechnego. Autor książki “Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji”.

 

 

Debata została sfinansowana przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

jak poradzić sobie ze starzeniem się społeczeństwa

Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

jak zapobiec starzeniu się społeczeństwa

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz