Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Jak mocarstwa i big techy wykorzystują internet? – Sajduk, Fraser, Pietrowicz, Gołębiewski

Jaka przyszłość czeka internet: bałkanizacja spod znaku Rosji (Runet), Chin (Cyfrowy Wielki Mur), Korei Północnej i części krajów muzułmańskich, czy deregulacja dzięki oparciu go o technologię blockchain? Jakie zagrożenia wiążą się jego podziałem i jak wykorzystują to kraje o autorytarnych aspiracjach? Czy big techy dzięki swojej przewadze technologicznej nad państwami stanowią zagrożenie dla władz i obywateli, czy może mogą chronić obywatelami przed nadmierną ingerencją władz?

 

Dyskutują:

  • Małgorzata Fraser – analityczka prywatności i cyberbezpieczeństwa, Cyberdefence24.pl;
  • prof. Krzysztof Pietrowicz – socjolog internetu, dyrektor Instytutu Socjologii UMK;
  • dr Błażej Sajduk – współpracownik Nowej Konfederacji, Katedra Bezpieczeństwa Narodowego UJ;

Dyskusję prowadzi Filip Gołębiewski – Instytut Dyskursu i Dialogu.

 

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz