Bartłomiej Radziejewski o układzie sił na świecie

Bartłomiej Radziejewski był uczestnikiem organizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów konferencji „Czy autonomia strategiczna to właściwa odpowiedź UE na zmieniający się świat?”. Prezes Nowej Konfederacji mówił o zmieniającym się układzie sił na świecie i o szansach dla krajów Unii Europejskiej, związanych z tym procesem.

Nagranie z konferencji dostępne jest na kanale KPRM:

Zapraszamy!

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).