Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Hagia Sofia ponownie meczetem

Zmiana statusu Hagii Sofii, dawniej Kościoła Mądrości Bożej, potem meczetu, a do 24 lipca tego roku muzeum, może być odebrane jako wydarzenie symboliczne w dziejach Turcji. Decyzja o przywróceniu możliwości sprawowania kultu wyznawcom islamu jest krokiem obliczonym na poprawę pogarszających się notowań tureckiego przywódcy – Recepa Erdogana.

O przekształceniu Hagii Sofii z muzeum w meczet i obecnej sytuacji w Turcji mówi dr Paweł Średziński w najnowszym Podcast NK z cyklu “Nowy Dziwny Świat”. Materiał dostępny również na platformie Spotify tutaj.

Materiał sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

współpracownik NK, doktor nauk humanistycznych, z wykształcenia historyk, politolog i dziennikarz. Miłośnik przyrody i Wileńszczyzny. Obecnie wspiera działania Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze i prowadzi Magazyn Poświęcony Przyrodzie natropie.tv [1]. Zajmuje się również tematyką afrykańską i interesuje bliskowschodnią, w kontekście niemuzułmańskich społeczności Bliskiego Wschodu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz