Dziewięć działań, które Polska może podjąć w związku z kryzysem na białoruskiej granicy

Łukaszenka zapędził nas w kozi róg. Ale równocześnie – paradoksalnie – dał szansę na otrzeźwienie. Oto działania, jakie możemy podjąć, by poradzić sobie z obecnym i przyszłym kryzysem migracyjnym
W szachach istnieje pojęcie „zugzwangu”, czyli sytuacji, w której każde posunięcie pogarsza sytuację gracza, który je wykonuje. I trudno oprzeć się wrażeniu, że właśnie w zugzwangu postawił Polskę Aleksander Łukaszenka. W gruncie rzeczy, szukając rozwiązania sytuacji na białorusko-polskiej granicy, stoimy przed wyborem mniejszego zła. Niemniej wypada zadać sobie nieśmiertelne pytanie: co robić? Trzeba przy tym rozgraniczyć dwie perspektywy krótkoterminową i strategiczną. W krótkiej perspektywie – mur zapewne pomoże w opanowaniu sytuacji i zmniejszeniu nielegalnej imigracji. W długiej – jest on pięknym prezentem dla Łukaszenki i Putina Niedawno pisałem na łamach „Nowej Konfederacji”, że budowa muru na granicy jest klęską polskiej polityki wschodniej. I usłyszałem krytykę, że skoro jestem przeciwny budowie muru, to należę do kategorii szkodliwych pięknoduchów. Tymczasem w tamtym...

historyk, dyplomata. Był m.in. dyrektorem Ośrodka Studiów Międzynarodowych Senatu, podsekretarzem stanu i głównym doradcą ds. zagranicznych w rządzie premiera Buzka, zastępcą redaktora naczelnego tygodnika “Wprost”. Ostatnio ambasador RP w Rydze i Erywaniu. Autor kilkuset publikacji na temat polskiej polityki zagranicznej i historii Polski w epoce międzywojennej.