Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Dostęp do morza w czasach globalnego kryzysu. Czy Polska właściwie wykorzystuje swoje geopolityczne atuty?

Polska dzięki portom może odgrywać rolę bramy wjazdowej Europy Środkowo-Wschodniej. To spowoduje, że nasze firmy zostaną włączone w orbitę globalnych oddziaływań.
Wesprzyj NK
Zablokowanie Kanału Sueskiego przez rebeliantów z Jemenu w kluczowym dla żeglugi oceanicznej miejscu, łączącym Morze Arabskie z Morzem Czerwonym, stało się asumptem do głębszej refleksji na temat znaczenia logistyki i transportu morskiego dla światowej gospodarki. Podobnie było w 2021 roku, gdy kontenerowiec armatora Evergreen Marine przez tydzień blokował to strategiczne przejście łączące Azję z Europą, wpływając na liczne zmiany w gospodarce i na rynku konsumenckim. Rodzima myśl geopolityczna woli koncentrować się na meandrach położenia Polski między Niemcami a Rosją, a nie na atutach związanych z dostępem do morza Refleksja ta powoli dociera do szerszego opinii publicznej, która na co dzień nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia tych kwestii. Nie inaczej jest z polskimi kręgami decyzyjnymi i opiniotwórczymi, gdyż rodzima myśl...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

dr nauk społecznych ze specjalnością nauk o polityce, autor książki „Gdynia wobec przeobrażeń cywilizacyjnych XX i XXI wieku”. Niezależny publicysta. Wykłada w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni tematykę związaną z logistyką międzynarodową i globalną, gospodarką morską w regionie Morza Bałtyckiego oraz współczesną geopolityką. Od 20 lat związany z trójmiejską administracją samorządową, gdzie zajmuje się problematyką gospodarki morskiej oraz Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk. Zainteresowania badawcze obejmują geopolitykę i współczesne przemiany cywilizacyjne. Pracuje nad książką dedykowaną tożsamości Pomorza wobec trendów globalnych. Mieszka w Gdyni.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 553 / 26 000 zł (cel miesięczny)

40.59 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Dostęp do morza w czasach globalnego kryzysu. Czy Polska właściwie wykorzystuje swoje geopolityczne atuty?”

  1. gdybyjednak pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł, zwraca uwagę na niezbyt w Polsce popularny aspekt rywalizacji międzynarodowej. A czy intensywna konkurencja mocarstw w Arktyce może mieć wpływ na wzrost znaczenia portów bałtyckich czy nie ma na razie szans na rozwój szlaków podbiegunowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo