Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika
“Demiurg”, czyli o Adamie Michniku słów kilka – Graczyk, Dorn, Sękowski, Stanisławski, Mazurek
29.04.2021
Jedni Adama Michnika kochają, inni – szczerze nie cierpią. A Roman Graczyk nie pisze z pozycji ani „przeciw Michnikowi”, ani „za Michnikiem”, lecz z pozycji „o Michniku”. Nie wyklucza to jego pozytywnych ani negatywnych ocen, ale omija wszystkie założenia a priori w stosunku do opisywanej postaci. Przedstawia też wyraziste poglądy Adama Michnika i mechanizmy tworzenia ideowych biegunów sceny politycznej.
>>> KUP KSIĄŻKĘ “Demiurg. Biografia Adama Michnika” <<<
Udział w debacie biorą:
- Roman Graczyk – autor książki “Demiurg. Biografia Adama Michnika”, dziennikarz, w latach 1993 – 2005 publicysta Gazety Wyborczej, autor Nowej Konfederacji;
- Ludwik Dorn – współpracownik Nowej Konfederacji. Dawniej m.in. marszałek Sejmu, wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego;
- dr Wojciech Stanisławski – historyk, publicysta, współpracownik Nowej Konfederacji oraz Muzeum Historii Polski;
- Stefan Sękowski – zastępca dyrektora Nowej Konfederacji i szef działu publicystyki. Politolog, autor zbioru artykułów publicystycznych “Mała degeneracja”.
Dyskusję prowadzi Robert Mazurek – prowadzący Rozmowę Mazurka w RMF FM.
>>> ZOBACZ KSIĘGARNIĘ NOWEJ KONFEDERACJI <<<
Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).
Dobra rozmowa. Rozmówcy gwarantowali subtelne podejście do tematu, chociaż w tym gronie naturalne było częste zahaczanie o problem: “jak ja napisałbym biografię Michnika?”.
Zabrakło mi jednak kontrapunktu (niekoniecznie parytetu płci i wieku ;), nieco szerszego doboru rozmóców, bo red. Sękowski jako listek figowy to za mało.
I drobna uwaga natury technicznej – korzystanie przez rozmóców z nieco lepszego sprzętu audio (średniej jakości zestawów słuchawkowych) pomogłoby w odbiorze debaty.