Debata NK “Wrzesień ’39. Pamiętamy! Czy wyciągamy wnioski?” (18.09, godz. 17) – Radziejewski, Stempin, Semka, Sadkiewicz

Kiedy: 18 września (środa) Gdzie: Klubokawiarnia Pożyteczna, ul. Nowy Świat 58, Warszawa Serdecznie Państwa zapraszamy na debatę specjalną Nowej Konfederacji pt. "Wrzesień ’39. Pamiętamy! Czy wyciągamy wnioski?" wokół tematu miesiąca oraz eseju Bartłomieja Radziejewskiego "Długi Wrzesień ’39. Polska ofiara krwi jako katastrofa wyobraźni". Jak należy rozumieć Wrzesień ’39 – jakie cechy bądź paradoksy polskiej tożsamości uwidocznił? Czy można spojrzeć na okres 1938-39 jak na brutalną lekcję nowoczesnej polityki udzieloną niedorosłym do niej polskim elitom? Czy Wrzesień’ 39 – polskie „nie” dla niemieckich propozycji współpracy, trzymanie się tzw. polityki równowagi a później totalnego oporu, były przejawem samobójczego patriotyzmu? Czy zadanie przerwania jego pętli wciąż przed nami? Nad tymi kwestiami dyskutować będą nasi Goście: prof. Arkadiusz Stempin – historyk, politolog i niemcoznawca,...

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).