Debata “10 lat NK!”: Polska po wyborach a megatrendy nowego świata: nowy rząd i stare problemy?

Wybory parlamentarne doprowadziły do przetasowania na polskiej scenie politycznej. Niezależnie od politycznego układu krajowych sił, na który nie zwraca uwagi rzeczywistość międzynarodowa, konieczne będzie znalezienie recept na bieżące oraz przyszłe problemy poza granicami Polski - co nas czeka?
Wybory parlamentarne do 15 października 2023 doprowadziły do przetasowania na polskiej scenie politycznej. Obecnie to opozycja ma dużo większe szanse na utworzenie nowego rządu. Niezależnie od politycznego układu krajowych sił, na który nie zwraca uwagi rzeczywistość międzynarodowa, konieczne będzie znalezienie recept na bieżące oraz przyszłe problemy. Zastanówmy się zatem, w którym kierunku zmierza świat i jakiego rodzaju wyzwania stawia przed Polską! Wysłuchaj dyskusji, w której udział wzięli: Bartłomiej Radziejewski - dyrektor i założyciel thinzine’u oraz wydawnictwa „Nowa Konfederacja”, prof. Kazimierz Dadak - profesor ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia w USA, Sławomir Majman - wicedyrektor w Instytucie Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, Robert Kuraszkiewicz - stały współpracownik Nowej Konfederacji, autor książek “Polska w nowym świecie” oraz “Świat w cieniu wojny”, Piotr Trudnowski -...

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

0 / 26 000 zł (cel miesięczny)