Czy musiało dojść do sporu o kopalnię Turów?

Jak doszło do sytuacji, w której musimy negocjować z Czechami z pozycji petenta? Prawdopodobnie polska strona nie przewidywała aż tak daleko idących środków tymczasowych, a ich wydanie spowodowało, że to w naszym interesie było szybkie znalezienie rozwiązania
Według rzecznika polskiego rządu polsko-czeski spór wokół kopalni Turów niebawem skończy się jego polubownym rozwiązaniem. Strona czeska swoim dementi szybko ochłodziła optymizm, ale sytuacja jest dynamiczna i ostatecznie jeszcze nie wiemy jak się zakończy. Wydanie środków tymczasowych przez TSUE w postaci postanowienia wstrzymującego wydobycie węgla z kopalni przyspieszyło polsko-czeskie negocjacje, ponieważ znacznie wzmocniło pozycję negocjacyjną jednej ze stron. W efekcie spór można rozwiązać w optymalny sposób – przy stole negocjacyjnym, który nigdy nie jest idealny, ale gwarantuje stronom pełną przewidywalność co do rozstrzygnięcia. W przypadku zawarcia porozumienia, Czechy wycofają skargę z Trybunału, co będzie skutkować zakończeniem obowiązywania środków tymczasowych i oznaczać będzie wizerunkowy sukces premiera Morawieckiego, zaś Polska zobowiąże się do sfinansowania części kosztów, które mają zniwelować negatywne skutki dla...

Stały współpracownik Nowej Konfederacji. Prawnik z doświadczeniem managerskim w branży nieruchomości, ekspert w zakresie prawa oraz polityki międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej polityki zagranicznej i Bliskiego Wschodu. Współautor książki "Młoda myśl wschodnia", wydanej przez Kolegium Europy Wschodniej. Pisał w portalach PolitykaGlobalna.pl, portalu BiznesAlert i Defence24 (autor raport specjalnego pt. "Rozgrywka wokół programu atomowego Islamskiej Republiki Iranu").  Miłośnik piłki nożnej i polskiego owczarka podhalańskiego. Na Twitterze@PatrykGorgol