Czy małżeństwo to faktycznie „GAME OVER”? Nowe pokolenia myślą inaczej

Postawy wobec małżeństwa zmieniają się z roku na rok. Rośnie wiek zawierania małżeństw, a coraz więcej osób pozostaje w związkach niesakramentalnych. Jednocześnie małżeństwa milenialsów – jeśli już do nich dochodzi – są często trwalsze niż w poprzednich pokoleniach
„– Stary, podobno się ożeniłeś? – Tak, ożeniłem się… – To ty teraz musisz być szczęśliwy! – No, muszę…”. Takich i innych dowcipów na temat małżeństwa zapewne każdy z nas zna wiele. Zwłaszcza ci z nas, którzy urodzili się – plus minus – przed 1985 rokiem. Dyskurs, bazujący na założeniu, że małżeństwo oznacza koniec beztroskiej, kawalerskiej (rzadziej: panieńskiej) wolności, przez lata wpływał na postrzeganie trwałych związków. Wiele wskazuje na to, że ten dyskurs się kończy – i zastępują go inne wizje małżeństwa. Trud, łzy i walka To podejście poprzednich pokoleń trafnie i obrazowo opisuje w swoim komentarzu w mediach społecznościowych dr Michał Zabdyr-Jamróz: „(…) Te legendarne boomerskie dowcipy, że «ŻONA ZUA». Te X-genowe memy na koszulkach, że «małżeństwo = GAME...

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).