Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Bez technospowolnienia staniemy przed niemiłym wyborem: miękki czy brutalny autorytaryzm

Zybertowicz: „W USA połowa robotników ma mniejsze zarobki niż ich rodzice. Ta demokracja dobrze działa? Jeśli tak, to na jakim polu przebiega postęp? Mnożeniu genderów i literek w ciągu LGBTQIA+?” Fragment książki „Cyber kontra real”
Wesprzyj NK
Jarema Piekutowski: Czy podziela pan opinię, że na świecie mamy do czynienia z kryzysem demokracji liberalnej?   Andrzej Zybertowicz: To nie jest mój wymysł, ani wrogów demokracji, tylko jej zwolenników. Na przykład pod współredakcją prof. Konstantego Wojtaszczyka kilka lat temu ukazała się książka „Zmierzch demokracji liberalnej?”1, wydana po konferencji, której się przysłuchiwałem. Niektórzy badacze pytali: czy to jest kryzys, czy raczej już zmierzch? Z kryzysów się wychodzi. Zmierzch, czyli ostania faza, agonia, czyli kres tej formy demokracji, jaka zapanowała na Zachodzie po II wojnie światowej. W najlepszym razie sytuacja co najmniej trudno odwracalna.  Jakie jest pana zdanie?  Jeśli nie zostaną nałożone jakieś filtry na zatrutą infosferę, jeśli nie nastąpi uporządkowanie technosfery, czyli powstrzymanie nieokiełznanych fal innowacji, z których jedne z...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

socjolog, doktor habilitowany, w latach 2008–2010 doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ds. bezpieczeństwa państwa, od 2015 doradca społeczny prezydenta RP Andrzeja Dudy, doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W 2006 był ekspertem Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Współautor takich książek jak m.in. „Privatizing the police-state: the case of Poland”, „Transformacja podszyta przemocą. O nieformalnych mechanizmach przemian instytucjonalnych” oraz „Samobójstwo Oświecenia. Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat”.
główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
5 257 / 26 000 zł (cel miesięczny)

20.22 %
Wspieraj NK Dołącz

Możliwość komentowania została wyłączona.

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo