Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Cicho nad tym wrakiem

Pomimo terrorystycznego ataku na Boeinga 777 część przywódców zachodnich nadal prowadzi politykę ratowania wizerunku Putina i minimalizacji strat, jakie przynosi mu agresywna polityka
Pomimo terrorystycznego ataku na Boeinga 777 część przywódców zachodnich nadal prowadzi politykę ratowania wizerunku Putina i minimalizacji strat, jakie przynosi mu agresywna polityka. Po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego z wieloma zachodnimi obywatelami na pokładzie zapanowało powszechne przekonanie, że miarka się przebrała. Po ponad czterech miesiącach niemrawych reakcji Zachodu na rosyjską agresję na Ukrainę Putin miałby zostać wreszcie dotkliwie ukarany. Czy rzeczywiście tak się stanie? Nie sądzę. Jeśli bowiem chcemy rozumieć politykę, musimy patrzeć w pierwszym rzędzie na układy sił między państwami, a nie – nastroje obywateli i postulaty publicystów. Z tej perspektywy stosunki między Rosją a Zachodem nawet po upadku malezyjskiego boeinga nie zmieniły się istotnie. Interesy jak zwykle Współodpowiedzialność Moskwy za tę tragedię jest oczywista. Spowodowali ją „separatyści”, a...

Czytaj więcej bezpłatnie!

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Zaloguj się
Dyrektor zarządzający FWPN, historyk filozofii, tłumacz, publicysta, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat był asystentem na Wydziale Filozofii filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku (obecnie Uniwersytet w Białymstoku). W latach 90. pracował jako urzędnik w Kancelarii Prezydenta, Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie zajmował się problematyką międzynarodową (stosunki polsko-niemieckie, polityka europejska). Potem został rzecznikiem prasowym Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W latach 2006–2008 był członkiem zarządu FWPN. W latach 2007–2009 pracował w TVP, najpierw jako szef redakcji zagranicznej Agencji Informacji TVP, a potem jako szef „Wiadomości”. Od drugiej połowy lat 90. prowadzi działalność publicystyczną (tematyka międzynarodowa) przede wszystkim w „Życiu” i „Wprost”. Ponadto publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Gazecie Polskiej”, „Naszym Dzienniku”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Die Welt”, „Handelsblatt”, „The Sarmatian Review”. Obecnie współpracuje z „Rzeczpospolitą” i „ Nową Konfederacją”.

Komentarze

5 odpowiedzi na “Cicho nad tym wrakiem”

 1. Transidoru pisze:

  Autor się mocno zapędził i zaczął chyba bredzić. Putin nie ma poparcia społecznego w Rosji? Ma większe niż Obama w USA. Co do propagandy że samolot zestrzelili separatyści z ziemi, to dlaczego Amerykanie mimo, że twierdzą że “mają na to dowody” nie są w stanie ich przedstawić? Zaś Rosjanie zrobili konferencję, pokazali zdjęcia i dowody wskazujące na to, że Ukraina umieściła swój samolot wojskowy 3-5km od tego zestrzelonego później samolotu pasażerskiego. https://www.youtube.com/watch?v=sANw7d7rghk

 2. geozak pisze:

  Autor to dla mnie jeden albo jedyny z nielicznych komentatorów polityki międzynarodowej którego cenię.w Polsce.
  Z uwagi ,że to portal idei w dodatku Pan jest pracownikiem naukowym rzucam pewien pomysl do dalszego rozważania I naukowego rozpracowania.
  Jak wiadomo obecnie jest negocjowany układ TTIP z mechanizmem ISDS między USA I UE.Przed kryzysem ukraińskim niezbyt chetny stosunek do tych negocjacji miały Niemcy I Rosja z przyczyn oczywistych ..
  W zamian za mniejsze sankcje przypuszczanie USA wymogły na Niemcach zmianę stanowiska odnosnie TTIP I negocjacje przyspieszyły .Dla Polski to powinna być niesamowita okazja na wpuszczenie w rejon silnego partnera czyli kapitał USA któłry bedzie wymagal wzmocnienia obecnosci wojskowej lub wzmocnienia NATO.To będzie już inna gra w UE ,słabniecie biurokracji brukselskiej a tym samym wpływów Niemiec.Wzrośnie rola państw narodowych z ktorymi beda bezposrednio negocjować koncerny.
  Wyobrażmy sobie nastepująca kolejność zdarzeń w Polsce które zależa wyłacznie od wizji I śmiałosci elit.. Polska po wprowadzeniu TTIP rozpoczyna negocjacje z USA o dodatkowo swobodnym przepływie obywateli I pracowników .Po podpisaniu układu Polska rozpoczyna process zmian system politycznego na wzor USA .System ten jest zbliżony do system jaki posiadała I RP. Różnice to w USA 100 % posiada prawa obywatelskie zas I RP 20%.Dodatkowo USA posiadają sprawną I silna władze wykonawcza I to co najbardziej brakowało w I RP sprawna I szybką egzekucje wyroków sadowych.Po przyjeciu systemu podobnego jak w USA z całym bagażem praktycznym możemy emanować na region podobnie jak I RP I być zalążkiem federacji państw środkowo europejskich.Dodatkowo istnieje nawet możliwośc wystapienie formalnego Polski do Kongresu USA o przyjęcie do federacji stanów USA gdyż Polska będzie spełniała wszystkie warunki brzegowe aby byc stamen .Można sobie wyobrazić ,że za naszym przykładem poszliby inni I powstały by stany Ameryki Pólnocnej I Europy.Ten project ma większe szanse realizacji niż same stany Europy .

  Jerzy Zakrzewski
  Palatine,Illinois.

 3. gość pisze:

  @Transidoru – autor pisze o niedostatku legitymizacji, a nie poparciu społecznym. Najpierw czytać teksty ze zrozumieniem i w razie braków wertować słowniki, a potem krytykować mądrzejszych od siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz