Areszt wymyka się spod kontroli

W ciągu 4 lat liczba osób znajdujących się w areszcie tymczasowym wzrosła w Polsce dwukrotnie. Tę niepokojącą tendencję trzeba jak najszybciej zatrzymać
Jeszcze w 2015 roku w aresztach przebywały 4162 osoby. Z roku na rok było ich coraz mniej, jednak 5 lat temu liczba ta zaczęła znów rosnąć, by do października 2019 r. osiągnąć poziom 8716 osób. W ciągu 4 lat wzrosła więc dwukrotnie. Nie ma to związku z rosnącą liczbą przestępstw: liczba skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w tym okresie wahała się w przedziale 64-66 tys. Także sądy nie zmieniły swojego podejścia do prokuratorskich wniosków, bo obecnie, jak i wcześniej, zgadzają się na tymczasowe aresztowanie niemal z automatu (w ok. 90 proc. przypadków). Wniosek jest jasny: do tej niepokojącej zmiany prowadzi praktyka działania prokuratury pod ogólnym kierownictwem Zbigniewa Ziobry. Zanim zostanę zapisany przez być może któregoś z czytelników do „frontu obrony...

Zaloguj się lub załóż konto Zajmie Ci to tylko kilka sekund

Stefan Sękowski
Zastępca dyrektora "Nowej Konfederacji". Politolog, dziennikarz, tłumacz, stały współpracownik "Do Rzeczy", publicysta Polskiego Radia Lublin. Publikował i publikuje też m.in. w "Gościu Niedzielnym", "Rzeczpospolitej", "Gazecie Polskiej Codziennie", "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Frondzie"; i portalu Rebelya.pl. Tłumaczył na język polski dzieła m.in. Ludwiga von Misesa i Lysandera Spoonera; autor książkek "W walce z Wujem Samem" i "Żadna zmiana. O niemocy polskiej klasy politycznej po 1989 roku". Mąż, ojciec trójki dzieci. Mieszka w Lublinie.