Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Problem technologii, jak wszystko dziś jest niesamowicie złożone. Nie lubię najnowszej odsłony technosceptycyzmu, bo wydaje mi się, że próbuje on właśnie uprościć wszystko do mitycznych algorytmów, zabójczej sztucznej inteligencji i czyhającą na naszą pracę robotyzacji. Nie kwestionuje płynących z tego zagrożeń, uważam wręcz, że są już zbyt poważne by wystarczyła sama edukacja. Jednak są to wciąż rzeczy tworzone przez człowieka i nie stanowią zagrożenia same w sobie. Wydaje mi się, że brakuje tutaj szerszego spojrzenia jaki wpływ na tworzenie nowych technologii ma współczesny kapitalizm, konsumpcjonizm, kryzys liberalizmu i wiele innych czynników. Nie oszukujemy się, że rzadsze korzystanie ze smartfona rozwiąże nasze problemy. Nie łudźmy się też, że jest to dla szerokich mas w ogóle możliwe 🙂
Dziękuję za ciekawą krytykę. Zgadzam się, że pełnej prawdy o technologii nie odkryje się bez uwzględnienia kontekstu systemu w jakim funkcjonują. Myślę, że warto podkreślić opis jej jako narzędzia podwójnego zastosowania – tak jak z noża można zrobić narzędzie pracy i zbrodni, tak z technologii inaczej będą korzystać demokracje i autokracje, kapitalizmy uregulowane i nieuregulowane, wreszcie sami ich twórcy, reprezentujący określone interesy i wizje. Podzielam również sceptycyzm wobec możliwości jednostki wobec systemu (tak jak w przypadku zmian klimatu, czy jakości systemu danego państwa, w którym żyje), stąd starałem się nakierować rozmowę również na aspekt systemowy. Pozdrowienia!
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Komentarz *
Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa
Zapisz moje dane, adres e-mail i witrynę w przeglądarce aby wypełnić dane podczas pisania kolejnych komentarzy.
Artykuł z miesięcznika:
Na czym polegała „operacja antyterrorystyczna” Azerbejdżanu? O czym Zełenski rozmawiał z Amerykanami? Jakie południowoamerykańskie państwo utrzymuje relacje z Tajwanem?
Czy Rosja kupi broń od Korei Północnej? Jakie są najważniejsze wyzwania dla Unii Europejskiej? Dlaczego według Elona Muska Tajwan przypomina Hawaje?
Czy zmiany w ukraińskim rządzie wpłyną na przebieg konfliktu? O czym rozmawiali Erdoğan i Putin? Dlaczego Armenia oddala się od Rosji?
Czy kandydat-miliarder zmieni relacje Tajwanu i ChRL? Dlaczego Hiszpania pozostaje bez nowego rządu? W jakim państwie dokonano właśnie przewrotu wojskowego?
Stany Zjednoczone konsekwentnie przędą sieć sojuszy na Indo-Pacyfiku. Chinom udało się poszerzyć grupę BRICS, która ma być głosem globalnego Południa
Czy nasza suwerenność energetyczna faktycznie powinna polegać na kupowaniu kiepskiej jakości węgla z Kolumbii i Indonezji?
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie