Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Jak taktują i paktują mocarstwa. Od Teodozjusza do Bidena

Stany Zjednoczone muszą podjąć kluczowe decyzje w sprawie wojny na Ukrainie. Jak zachowywały się w podobnych sytuacjach historyczne mocarstwa? Który scenariusz jest najkorzystniejszy dla Polski?
Wesprzyj NK
Polska polityka od wielu lat zdominowana jest przez emocje. Nie mam na myśli tylko ostatnich 30 lat względnej wolności w kreowaniu polityki zagranicznej. Od kampanii moskiewskiej i wojen w XVII w., a już na pewno po bitwie pod Połtawą w 1709 roku Polska znalazła się w defensywie, za czym postępowała atrofia myśli strategicznej. Zamiast śmiałych, choć ryzykownych, politycznych kalkulacji Żółkiewskiego i Sapiehy względem wschodniego sąsiada, dominowały emocjonalne mrzonki, co doprowadziło do rozbiorów i września 1939. Dziś, chcąc przetrwać w realiach nowego ładu światowego, Polska musi grać według reguł, jakimi kierują się mocarstwa. Doskonały wykład na temat tego, jak podejmowane są decyzje w  USA, Chinach czy Rosji daje Wess Mitchell w publikacji „Strategic Sequencing: How great powers avoid multi-front war”.   Autor...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

radca prawny, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor nauk prawnych (Uniwersytet Śląski w Katowicach), zarządzający funduszami nieruchomości, CCIM (Certified Commercial Investment Member), przedsiębiorca. Onegdaj reprezentant Polski U-16 w piłce nożnej. Dziś uprawia triathlon i biegi górskie.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Jak taktują i paktują mocarstwa. Od Teodozjusza do Bidena”

  1. PI Grembovitz pisze:

    J. Biden naprawia swoje błędy polityczne /pacyfistyczne decyzje/ z początku swej kadencji prezydenckiej… lepiej późno niż wcale.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo