Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

5G: w poszukiwaniu kompromisów

W obliczu globalnej rywalizacji o warunki wdrożenia technologii 5G niemal wszyscy starają się znaleźć złoty środek pomiędzy chińską marchewką a amerykańskim kijem. Do tego grona właśnie dołączyła Wielka Brytania oraz Komisja Europejska. A co z Polską?
Wesprzyj NK
Oto dylemat, przed którym stanęła większość rządów na świecie: czy ulec naciskom administracji Donalda Trumpa, wskazującej w przypadku kooperacji z Huawei na niebezpieczeństwo zwiększonej inwigilacji przez chińskie służby specjalne, a nawet zakłócenia działania infrastruktury krytycznej i Internetu rzeczy (IoT), a w dodatku narazić się na amerykański gniew?  Czy raczej wbrew USA dopuścić chińskiego partnera, kierując się rachunkiem ekonomicznym (zarówno na poziomie makro, jak i odnośnie portfeli indywidualnych konsumentów) oraz nadzieją na korzyści natury technologicznej, obejmujące zresztą nie tylko sektor telekomunikacyjny, ale całą gospodarkę? Im dalej od Chin, tym skłonność do współpracy z Huawei rośnie Z jednej strony, nikt nie pokazał publicznie jednoznacznych dowodów na nielegalne i wrogie wykorzystywanie przez wywiad ChRL elementów tworzonej infrastruktury 5G. Z drugiej, pomimo płomiennych zaprzeczeń...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.
Współpracownik „Nowej Konfederacji”, politolog, doktor nauk humanistycznych. Wicedyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach; analityk w Fundacji Po.Int. Specjalizuje się w studiach nad wpływem nowoczesnych technologii oraz zmian klimatu na system międzynarodowy i globalne środowisko bezpieczeństwa.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo