Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Wywiad z Jackiem Bartosiakiem dla Wprost o przyszłej geopolityce świata

Wywiad z Jackiem Bartosiakiem, stałym współpracownikiem NK, dla Wprost o możliwym kształcie przyszłej układanki geopolitycznej świata i trochę o sobie: „Czy podtrzymuje pan, że wybuchnie wojna między USA a Chinami?

J.B. Z pewnością znajdujemy się w pułapce Tukidydesa, obie strony na serio przygotowują się do konfliktu.

Czy zatem Kartagina musi zostać zniszczona, aby Rzym mógł dalej istnieć?

J.B. Właśnie to jest to niebezpieczeństwo. Jest tylko taka różnica, że Amerykanie w przeciwieństwie do Rzymu, który rywalizował z Kartaginą w basenie Morza Śródziemnego, zbudowali świat, jaki znamy po 1945 r., ład instytucjonalny, na którym również Chińczycy bardzo skorzystali. Przy czym USA kontroluje ten ład w kilku punktach. Potencjał napięcia jest jeszcze większy niż w starożytności, bo Chiny są tak potężne, że będą chciały ten porządek wywrócić do góry nogami. Wydaje mi się, że przekroczyliśmy granicę, w której siła zewnętrzna byłaby w stanie zablokować rozwój Chin. Możliwe jednak, że zapadną się pod własnym ciężarem.”

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
6 528 / 26 000 zł (cel miesięczny)

25.11 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo