Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Łukasz Kobeszko dla Polskiego Radia 24 o granicach otwartości i posłuszeństwa w Kościele

Łukasz Kobeszko, stały współpracownik NK, dla Polskiego Radia 24 o granicach otwartości i posłuszeństwa w Kościele, w kontekście utraty przywileju swobodnego wypowiadania się przez Ks. Adama Bonieckiego: „Kościół potrzebuje twarzy współczującej i miłosiernej. Tylko warto zauważyć, że cała dyskusja i problem dotyczący ks. Bonieckiego i tego zakazu, który dostał od swojego macierzystego zgromadzenia zakonnego, nie polega na tym, że mamy pretensje gdyż została odprawiona msza święta i pogrzeb Piotra S. Problem jest w tym co ks. Boniecki powiedział w czasie kazania. Porównał, w sposób wysoce nieuprawniony, zachowanie Piotra S. do starotestamentowych proroków – wyraźnie to zostało powiedziane. Miał on widzieć więcej. Widzieć lepiej od współczesnych mu ludzi i dokonać wręcz profetycznego gestu samospalenia. Wydaje mi się, ze jest to porównanie nieuprawnione. Ks. Boniecki takich problemów by nie miał gdyby tego nie powiedział”.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 791 / 29 500 zł (cel miesięczny)

33.19 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo