Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Wypalenie rodzicielskie. Polska na czele niepokojącego rankingu | Z tabelką wśród ludzi

Polska matka, polski ojciec. Na zewnątrz – szczęśliwi, zadowoleni z przebywania z dziećmi, kompetentni w rodzicielskich rolach, oddani rodzinie. Wewnątrz – wypaleni, wyczerpani. Takie wnioski wynikają z badania opublikowanego w "Affective Science"
Polska matka, polski ojciec. Na zewnątrz – szczęśliwi, zadowoleni z przebywania z dziećmi, kompetentni w rodzicielskich rolach, oddani rodzinie. Wewnątrz – wypaleni, wyczerpani. Nie przyznają się do tego, ale często czują się beznadziejnymi rodzicami. Pandemia COVID-19 dodatkowo wystawiła ich na próbę, zamykając ich w domu z dziećmi – ale już przed nią rodzicielstwo w Polsce było szczególnie trudnym, męczącym i stresującym zadaniem. Takie wnioski wynikają z badania Isabelle Roskam z zespołem, opublikowanego w "Affective Science". Badacze, którzy w 2019 r. i na początku 2020 (przed pandemią) przeprowadzili ankiety z ponad 17 tysiącami rodziców z 42 krajów, mierzyli zjawisko wypalenia rodzicielskiego w czterech wymiarach. Pierwszym z nich było wyczerpanie emocjonalne (wyrażone np. takimi odczuciami jak "Jestem kompletnie wyczerpana/wyczerpany rolą rodzica" czy...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Pole Dialogu i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor i współautor wielu publikacji, np. "Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy"(Fundacja Pole Dialogu 2017). Autor powieści biograficznej "G.K.Chesterton", eSPe 2013).

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Wypalenie rodzicielskie. Polska na czele niepokojącego rankingu | Z tabelką wśród ludzi”

  1. torero pisze:

    I tutaj właśnie upatrywałbym przyczyn naszej zapaści demograficznej, a nie w niedostatkach socjalnych; swoją drogą ciekaw jestem korelacji pomiędzy powyższymi wskaźnikami, a przyrostem naturalnym w poszczególnych krajach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz