Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Wypalenie rodzicielskie. Polska na czele niepokojącego rankingu | Z tabelką wśród ludzi

Polska matka, polski ojciec. Na zewnątrz – szczęśliwi, zadowoleni z przebywania z dziećmi, kompetentni w rodzicielskich rolach, oddani rodzinie. Wewnątrz – wypaleni, wyczerpani. Takie wnioski wynikają z badania opublikowanego w "Affective Science"
Wesprzyj NK
Polska matka, polski ojciec. Na zewnątrz – szczęśliwi, zadowoleni z przebywania z dziećmi, kompetentni w rodzicielskich rolach, oddani rodzinie. Wewnątrz – wypaleni, wyczerpani. Nie przyznają się do tego, ale często czują się beznadziejnymi rodzicami. Pandemia COVID-19 dodatkowo wystawiła ich na próbę, zamykając ich w domu z dziećmi – ale już przed nią rodzicielstwo w Polsce było szczególnie trudnym, męczącym i stresującym zadaniem. Takie wnioski wynikają z badania Isabelle Roskam z zespołem, opublikowanego w "Affective Science". Badacze, którzy w 2019 r. i na początku 2020 (przed pandemią) przeprowadzili ankiety z ponad 17 tysiącami rodziców z 42 krajów, mierzyli zjawisko wypalenia rodzicielskiego w czterech wymiarach. Pierwszym z nich było wyczerpanie emocjonalne (wyrażone np. takimi odczuciami jak "Jestem kompletnie wyczerpana/wyczerpany rolą rodzica" czy...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Wypalenie rodzicielskie. Polska na czele niepokojącego rankingu | Z tabelką wśród ludzi”

  1. torero pisze:

    I tutaj właśnie upatrywałbym przyczyn naszej zapaści demograficznej, a nie w niedostatkach socjalnych; swoją drogą ciekaw jestem korelacji pomiędzy powyższymi wskaźnikami, a przyrostem naturalnym w poszczególnych krajach.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo