fbpx
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Wpływ wojny na Ukrainie na Polskę i świat – Budzisz, Dudek, Radziejewski, Nowak

Debata stacjonarna wokół premiery książki "Wielka gra o Ukrainę'' oraz ''O dwóch takich, co podzieliły Polskę'' wydanych przez Wydawnictwo Nowej Konfederacji.

Gdzie szukać przyczyn napaści Rosji na Ukrainę – to wojna Rosji z Zachodem czy wyścig o hegemonię między Chinami a Ameryką? Czy Rosja przetrwa? Z jakim ładem międzynarodowym mamy do czynienia w Europie Środkowo-Wschodniej? Czy Polska ma szanse stać się regionalnym mocarstwem? Czy w polskiej debacie publicznej zaszła jakaś refleksja na temat tego, że potrzebujemy mówić “jednym głosem”, czy wojna na Ukrainie cokolwiek może zmienić w tej kwestii?

Udział w dyskusji biorą:

W roli prowadzącej red. Jaśmina Nowak – dziennikarka Radia Wnet.

Debata odbyła się 17 września 2022 roku. Organizator: Nowa Konfederacja. Współorganizatorzy: Jesienne Targi Książki w Warszawie.

Materiał dostępny również na serwisach streamingowych:

google-podcasts           apple-podcasts           Anchor

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Wpływ wojny na Ukrainie na Polskę i świat – Budzisz, Dudek, Radziejewski, Nowak”

 1. PI Grembovitz pisze:

  Jednym słowem?! Destrukcja.
  Dla wszystkich, każdego, na dłuższą metę.
  Plus nihilizacja, zacofanie, degrengolada, uwstecznienie, pauperyzacja, bieda, nędza, upadek jak po II wojnie światowej, rewolucji bolszewickiej, rewolucji francuskiej etc.
  “Historia nauczycielką życia“?!
  Wolne żarty!
  Znowu jeden paranoik zmienia świat a cała ludzkość przypatruje się i czeka, co się dalej stanie.
  Porażka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz