Unijny wilczy dół dla PiS

Ogromna większość Polaków jest proeuropejska i ogromna większość chce tych 60 miliardów euro, bez których trudno będzie odbudować naszą gospodarkę. A to oznacza możliwość masowej akcji pozaparlamentarnej być może z demonstracjami dorównującymi skalą protestom przeciw złamaniu kompromisu aborcyjnego. Nie z hasłem „wyp.......ć”, a „ratyfikujcie”
Opublikowano list premiera Morawieckiego do przywódców unijnych, informujący o sprzeciwie Polski wobec uzgodnionej między negocjatorami Parlamentu Europejskiego a prezydencją niemiecką wstępnego porozumienia dotyczącego tzw. mechanizmu praworządności. Porozumienie jest wstępne, bo musi zostać zaakceptowane przez PE i Radę UE. Kluczowe zdanie w liście polskiego premiera brzmi następująco: „Bez gwarancji dla poszanowania traktatowych praw państw członkowskich nie widzimy możliwości ratyfikowania budżetu w parlamencie”. Czego nie chce ratyfikować premier? Premier raczył być mocno nieprecyzyjny, bo ani roczne budżety UE, ani Wieloletnie Ramy Finansowe nie podlegają ratyfikacji przez parlamenty krajowe, ale wiadomo o co chodzi. Ratyfikacji przez parlamenty krajowe podlega bowiem decyzja UE o zasobach własnych (art. 311 TFUE) integralnie powiązana z WRF oraz, w dzisiejszych okolicznościach, popandemicznym Funduszem Odbudowy. Gdyby Mateusz Morawiecki użył...

Współpracownik „Nowej Konfederacji”, polityk i publicysta, od 27 kwietnia 2007 do 4 listopada 2007 r. marszałek Sejmu, w latach 2005–2007 wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, były członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego, od 1997 r. poseł na Sejm III, IV, V, VI i VII kadencji. Ludwik Dorn obecnie koncentruje się na analizie działań partii rządzącej, z którą był związany przez większość swojej politycznej działalności. Na naszych łamach porusza też takie tematy, jak polityka i gospodarka.