Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

To już koniec globalizacji? USA i Chiny w erze decouplingu – Pyffel, Kwieciński

Proces deglobalizacji i decouplingu mogliśmy jasno zaobserwować w 2020 r. w relacjach USA i Chin. Wcześniej tworzyły one między sobą powiązania gospodarcze, teraz zaczęły się barykadować. Co będzie dalej? Jak będzie wyglądała światowa gospodarka w najbliższych latach?
Czy w rzeczywistości popandemicznej i powojennej świat postawi na współpracę i wspólne rozwiązywanie problemów, czy też podzielimy się i egoistycznie zawalczymy o własne wąsko rozumiane interesy? W dyskusji poświęconej przyszłości współpracy pomiędzy USA a Chinami udział wzięli: Jerzy Kwieciński - wiceprezes Pekao S.A., Radosław Pyffel – Instytut Sobieskiego. Rozmowę prowadzi Michał Banasiak – dziennikarz, Instytut Nowej Europy. Debata odbyła się podczas Krynica Forum w październiku 2022 roku. [embed]https://youtu.be/WIGH6MutmEI[/embed] Chcesz więcej? Codzienną pracę umożliwia nam wsparcie udzielane przez Darczyńców!  Zostań jednym z nich, abyśmy nadal mogli zachować swój wkład w jakość debaty publicznej!

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
4 829 / 26 000 zł (cel miesięczny)

18.57 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo