Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Zacharowa dość wyraźnie przedstawiła stanowisko Rosji odnośnie ewentualnego aliansu Ukrainy z NATO. Trudno zresztą oczekiwać innego stanowiska. Retoryka oficjalna jest faktycznie bardzo ostra, można wręcz odnieść wrażenie, że wezwania strony ukraińskiej do wypełniania porozumień mińskich są ultymatywne. Rosja akcentuje pozycję w regionie i zapewne przy okazji dokonuje swego rodzaju „sprawdzenia” zachodu i USA. Niewykluczone, że w perspektywie dalszej Rosja chciałaby zdyskontować zaangażowanie USA w konflikcie z Chinami. Można wątpić, czy USA będą w stanie efektywnie rywalizować na dwa fronty, czy raczej jednak będą musiały odpuścić teatr Europy Śr-Wsch. Jeżeli wystąpi ten drugi wariant, to tu otwiera się być może lepsza perspektywa dla Rosji. Niemcy i Francja raczej nie będą zainteresowane wejściem w zwarcie bez aktywnego, realnego wsparcia ze strony USA. Pytanie też, czy dysponują odpowiednim potencjałem, a nawet jeśli, to jaki miałyby w tym interes. Natomiast nie sposób nie zgodzić się z tym, że wytworzona sytuacja wysokiego napięcia po obu stornach grozi wybuchem. Pytanie tylko, czy w razie interwencji rosyjskiej będzie jakakolwiek reakcja NATO w sferze militarnej. Raczej nie. Decydenci z ulgą skonstatują, że Ukraina nie jest w NATO, więc można ograniczyć się do działań na polu dyplomatycznym i co już ma miejsce, do wezwań obu stron do deeskalacji. Bez wątpienia sytuacja nie jest dobra dla nas, z tej prostej przyczyny, że jakakolwiek zawierucha, zwłaszcza militarna, w państwie sąsiadującym nie jest niczym dobrym. W obecnym układzie geopolitycznym jest jeszcze mniej dobra.
Sytuacja jest rozwojowa w każdym razie. I robi się interesująco, m.in. w aspekcie ostatniego spotkania Erdogan-Zeleński. Turcja nie odpuszcza.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Waszyngton na pewno nie będzie miał środków na utrzymanie poziomu gwarancji bezpieczeństwa dla Europy. Europa musi się uzbroić
W imponującym stylu, w zaledwie 10 dni, siły rebeliantów z północy, południa i wschodu grzecznie „zapukały w mapę”, a reżim Al-Assada rozsypał się jak domek z kart od Aleppo po Damaszek
Dlaczego upada kolejny francuski rząd? Czy Korea Południowa pogrąży się w chaosie? Kto zablokował dodatkowe miliardy dolarów pomocy dla Ukrainy?
Czy zakończenie konfliktu między Izraelem a libańskim Hezbollahem faktycznie się dokonało? Jak Morze Bałtyckie zostanie zabezpieczone przed Rosją? Co sprawiło, że notowania dolara kanadyjskiego i meksykańskiego peso gwałtownie spadły?
Donald Trump zrobił wiele, aby uniknąć chaosu znanego z pierwszej jego kadencji. Nie mam jednak przekonania, że oznacza to, że teraz uda mu się zupełnie uniknąć oporu materii. Dojdzie natomiast, moim zdaniem, do tego, co określiłbym mianem instytucjonalizacji w USA sporu pomiędzy globalizmem a lokalizmem.
Czy wykorzystanie pocisków balistycznych ziemia-ziemia zmienia sytuację Ukrainy? Jak podziałało ono na Rosję? Jakie tematy podjęto podczas szczytu grupy G20 w Rio de Janeiro?
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie