Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
„Przypuszcza się, że członkiem klubu BRICS stanie się niedługo Iran, przedstawiciel kręgu cywilizacji islamskiej, nie będący jednak jej centrum”
Chciałbym zwrócić uwagę, że cywilizacja islamska jest podzielona na dwa kręgi sunnicki i szyicki, a Iran jest bez wątpienia liderem kręgu szyickiego.
Dziękuję Panu za komentarz. Islam dzieli się na więcej niż na dwa wymienione przez Pana kręgi. Prawie wszystkie cywilizacje mają swoje centrum. Cywilizacja islamska jest wyjątkiem. Nie tylko nie ma centrum ale też jest podzielona na na dość liczne subcywilizacje, co jest też ewenementem. Tak np. cywiilizacja buddyjsko-konfucjańska dominująca w Azji Wschodniej ma centrum w postaci Chin i tylko jedną subcywilizację: japońską. Za subcywilizację uważam taką cywilizację, która nie zrywając z podstawowymi wartościami swojej macierzystej cywilizacji, przekształciła je w takim stopniu, że nadała im swój oryginalny wymiar. W cywilizacji islamskiej jest inaczej. Gdybyśmy wzięli za wyróżnik tylko element religijny (który jest core każdej cywilizacji) to można by powiedzieć sunnizm jest centrum a szyizm jest subcywilizacją (Pan nazywa to kręgami), ale ponieważ cywilizacja składa się z wielu elementów, to zmiany i różnice jakie zachodzą pomiędzy nimi w krajach islamskich powodują, że trzeba wyjść dalej, poza podstawowy podział na sunnizm i szyizm. W tej chwili można powiedzieć o istnieniu co najmniej czterech subcywilizacji w islamie: arabska, turecka, irańska i malajska. Arabska – to najbardziej klasyczna w islamie, będąca kiedyś jego centrum. Sama podlega dalszym podziałom m.in. na grupę kultury arabskiej i kultury berberyjskiej. Turecka – dość mocno zeświecona Irańska – szyicka Malajska – ze swoim centrum w postaci Indonezji, bardzo „umocowana” w kulturze Azji Wschodniej. To tylko podstawowy podział, a idą one głęboko w cywilizacji islamskiej. Co np. poza religią może łączyć półkoczowniczych Pusztunów z Pakistanu z rolniczo-rybackimi Bengalami z Bangladeszu, którzy do 1970 r. żyli w jednym państwie ? Te olbrzymie podziały kulturowe przy braku własnie centrum powodują tragiczne perturbacje, jakie widzimy na naszych oczach, wewnątrz tej cywilizacji.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Artykuł z miesięcznika:
Cykl "Patrząc z Polski" dobiegł końca. Czas na podsumowanie i wnioski, jakie z niego wynieśliśmy
Nie dbamy o retencję. Mówiąc obrazowo: jeśli w betonową rynnę wpuścimy wodę, to będzie ona płynęła tamtędy tylko wtedy, kiedy będzie dostarczana. Jeśli wsadzimy tam gąbkę, to ona przytrzyma wodę na dłużej
Aby zrozumieć globalną determinację związaną z wdrażaniem technologii 5G, a zwłaszcza jej znaczenie dla pojedynczego konsumenta, niezbędne jest przybliżenie kluczowych informacji dotyczących jej samej oraz osadzenie ich w szerszym technologiczno-geopolitycznym kontekście
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie