Seks na wydmach, czyli jak przełożyć wybory bez przekładania

Parafrazując Stefana Kisielewskiego, można powiedzieć, że polska odmiana demokracji nieliberalnej bohatersko rozwiązuje problemy nieznane w innych ustrojach
Kilkanaście lat temu zachodniopomorską prasę obiegła historia o surowych karach grożących za seks na wydmach. W związku z tym zadano Urzędowi Morskiemu pytanie, jakim paragrafem zabroniony jest taki czyn. Pani rzecznik urzędu odpowiedziała, że co prawda seks na wydmach nie jest zabroniony żadnym paragrafem, ale zabronione jest przebywanie na wydmach. A seks może zostać sklasyfikowany jako przebywanie. Ta sytuacja przypomniała mi się przy okazji iście barejowskiego rozwiązania problemu wyborów, które pojawiło się wczoraj późnym wieczorem, a do którego wspólnie doszli Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin. Termin wyborów, przy którym tak bardzo upierał się prezes Prawa i Sprawiedliwości, nie zostanie zmieniony, ale... wybory po prostu nie odbędą się w tym terminie. A nieodbycie się wyborów może zostać – jak w przypadku...

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Pole Dialogu i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor i współautor wielu publikacji, np. "Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy"(Fundacja Pole Dialogu 2017). Autor powieści biograficznej "G.K.Chesterton", eSPe 2013).