Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Redefinicja relacji polsko-niemieckich w dziedzinie bezpieczeństwa

Lata 90. cechowała pogłębiona współpraca polsko-niemiecka obejmująca bezpieczeństwo. Z czasem jednak relacje te ewoluowały we wzajemną podejrzliwość - wspólnota interesów coraz bardziej przypominała wspólnotę sprzeczności. Czy Polskę i Niemcy łączy coś jeszcze, poza członkostwem w NATO?
Lata 90. cechowała pogłębiona współpraca polsko-niemiecka obejmująca bezpieczeństwo - zarówno Niemcy, tuż po zjednoczeniu, jak i Polska po transformacji 1989 roku próbowały wypracować wspólną percepcję wyzwań zmieniającego się świata. Mnogość inicjatyw, jak ta z 1994 roku na wyspie Bornholm, szkolenie polskich oficerów, czy symboliczne gesty jak wsparcie Niemiec podczas akcesji Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego napawały nadzieją na pogłębione relacje. Z czasem jednak relacje te ewoluowały we wzajemną podejrzliwość - wspólnota interesów coraz bardziej przypominała wspólnotę sprzeczności. Czy Polskę i Niemcy łączy coś jeszcze w sferze bezpieczeństwa, poza członkostwem w strukturach NATO i polskie zakupy niemieckiego sprzętu po Bundeswehrze? W rozmowie poświęconej kondycji polsko-niemieckich relacji udział wzięli: dr Beata Górka-Winter - analityk, doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, adiunkt...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 553 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz