Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Nie można dopuścić do tego, by jakiekolwiek sojusznicze deklaracje lub instalacje zahamowały nasze plany modernizacji polskiego systemu obrony przeciwlotniczej.
W ostatnich dniach potwierdziła się wiadomość, że administracja amerykańska wyda w przyszłym roku przeszło 350 mln dol. na budowę elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Temat ten z jednej strony wywołuje u nas wielkie emocje, z drugiej zaś – nieco się w ostatnich latach zagmatwał w wyniku sprzecznych doniesień. Na czym więc w kwestii tarczy stoimy i jak ocenić amerykańskie działania w tej sprawie?
Sądzę, że przeceniamy znaczenie stacjonarnych elementów amerykańskiej tarczy, jakie mają być postawione w Polsce. A przecież Amerykanie budują u nas i w Rumunii urządzenia o możliwościach porównywalnych do tych, jakie osiągają okręty wyposażone w standardowy, amerykański zintegrowany system brony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej AEGIS. Takie okręty wpłynęły zresztą właśnie do Hiszpanii. Mają one zaś z punktu widzenia USA tę zaletę, że można je łatwo przebazować.
Przeceniamy znaczenie stacjonarnych elementów amerykańskiej tarczy, jakie mają być postawione w Polsce
Budowa systemów antyrakietowych w Rumunii i Polsce jest, naturalnie, Europie potrzebna. Dla naszego kraju ważniejszy jest jednak własny zmodernizowany system obrony przeciwlotniczej budowany w ramach programów Wisła i Narew. Te projekty będą rzeczywiście decydować o naszym bezpieczeństwie. Są one bowiem znacznie istotniejsze niż obecność sojuszniczych instalacji, które można łatwo i szybko zbudować, a potem równie łatwo i szybko opuścić i zdemontować.
Dlatego w żadnym wypadku nie można dopuścić do tego, by jakiekolwiek sojusznicze deklaracje lub instalacje zahamowały nasze plany modernizacji polskiego systemu obrony przeciwlotniczej.
[easychart type=”horizbarstack” height=”30″ width=”200″ title=”W maju nasze przychody wyniosły 6005 zł. Aby przetrwać, potrzebujemy 13300 zł miesięcznie” groupnames=”Wpłacono, Brakuje” valuenames=”ZŁ” group1values=”6005″ group2values=”7295″]
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Jaką rolę odgrywają Indie w dynamicznie zmieniającym się ładzie światowym? Dlaczego ich pozycja w geopolityce Azji jest kluczowa dla przyszłości globalnych relacji międzynarodowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszej książce Shivshankara Menona byłego Sekretarza Spraw Zagranicznych Indii.
„Ostatni Etap” to nie tylko analiza polityczna – to także historia współczesnej Polski i jej miejsca na mapie świata.
Poszukujemy osoby na stanowisko ASYSTENT ZESPOŁU w wymiarze 8 godzin dziennie. Oczekujemy znajomości pakietu Office, dobrych zdolności organizacyjnych, samodyscypliny i zaangażowania
Dołącz do nas w debacie dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej i roli, jaką może odegrać Polska. Wspólnie zastanowimy się nad kluczowymi wyzwaniami i możliwościami, które stoją przed naszą wspólnotą w nadchodzącej kadencji.
Zatrudniamy na stanowisko Specjalista ds. wydawniczo-promocyjnych
Dołącz do zespołu Nowej Konfederacji! Poszukujemy osoby na stanowisko dyrektora ds. organizacyjno-finansowych w niepełnym wymiarze (w formie zdalnej). Oczekujemy dobrego zarządzania zespołem, wyznaczania zasad obowiązujących w fundacji i egzekucji ich przestrzegania.
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie