Newsletter

Radziejewski: Singapur jest dobrym wzorem w kwestii zarobków polityków

Radziejewski: Singapur jest dobrym wzorem w kwestii zarobków polityków

Bartłomiej Radziejewski był gościem poranka Radia TOK FM, gdzie rozmawiał o katastrofie smoleńskiej i jej wpływie na współczesną politykę oraz zarobkach polityków.

“Politycy odgrywają fatalną rolę w nakręcaniu populizmu opinii publicznej. Demagogicznego, antypolitycznego nastawienia opinii publicznej. W tym wszystkim zanika jedna podstawowa rzecz – za jakość trzeba płacić. Jeżeli premier Singapuru zarabia bodajże sześć razy tyle co prezydent Stanów Zjednoczonych. Tam jest założenie, że stawki w polityce mają być konkurencyjne wobec stawek w sektorze prywatnym więc minister ma zarabiać np. tyle co członek zarządu banku. Jest to jednocześnie jeden z najlepiej rządzonych krajów. Jest to bardzo specyficzne, małe azjatyckie państwo, ale jednak korelacja bardzo wysokiej jakości rządzenia kraju, który w 30 lat przeszedł drogę, którą Polska przeszła w mniej więcej 200 lat, który jest jednym z najmniej skorumpowanych, bo z wysokimi wynagrodzeniami łączy się bardzo ostra, radykalna, zdumiewająca często, według standardów europejskich, polityka antykorupcyjna.”

Całej rozmowy można wysłuchać pod adresem: http://audycje.tokfm.pl/podcast/Dzis-ostatnia-miesiecznica-smolenska-czy-retoryka-smolenska-wygasnie-Publicysci-w-TOK-FM/61114