Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
„Jeśli Europa nie będzie, przynajmniej okazjonalnie, działać jako jeden organizm, a jako 27 oddzielnych państw narodowych, to te państwa będą o wiele za słabe żeby negocjować równoprawne warunki z taką potęgą jak chińska. Europie grozi uzależnienie technologiczne, gospodarcze i generalnie peryferyjność. Natomiast nie jest to zagrożenie natury egzystencjalnej, jakiego poniekąd doświadczają Stany Zjednoczone.” – mówił Bartłomiej Radziejewski w rozmowie w podcaście „UKŁAD SIŁ NA ŚWIECIE – Europa: koniec gry na dwa fronty?”
„Chiny stworzyły nowy rodzaj ekspansjonizmu. Na zachodzie dalej rozumujemy w kategoriach zimnowojennych, one są w dużej mierze zasadne – uważam, że mamy do czynienia z nową zimną wojną w relacjach amerykańsko-chińskich, ale jest ona inna od tej poprzedniej. Jest inna chociażby pod tym względem, że nie ma tu prostych bloków. Chińczycy nie budują żadnego bloku, żadnych sojuszy, nawet niespecjalnie im zależy żeby ktoś porzucał Amerykę jako sojusznik. Oni działają na rzecz zmiany pewnych parametrów układu międzynarodowego, tak żeby bardziej budowały ich potęgę niż potęgę jej głównego konkurenta, żeby realizować swoje cele. Do tego, jak się na razie wydaje, nie jest im potrzebne to, żeby np. Wielka Brytania wyszła z sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Potrzebują tego, żeby Wielka Brytania pogłębiała wymianę handlową z Chinami, żeby współpracowała technologicznie w bardzo ważnym obszarze 5G, żeby kontynuowała współpracę w innych ważnych obszarach, które będą się wyłaniać z tej mgławicy wydarzeń, którą obserwujemy od dłuższego czasu. To, jak się zdaje wystarczy, wiec można sobie wyobrazić sytuację, że Ameryka nie traci żadnego sojusznika, a jednocześnie przegrywa tę rywalizację ze względu na zachowanie sojuszników, którzy po prostu będą realizować to czego chcą Chiny.”
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Donald Trump zrobił wiele, aby uniknąć chaosu znanego z pierwszej jego kadencji. Nie mam jednak przekonania, że oznacza to, że teraz uda mu się zupełnie uniknąć oporu materii. Dojdzie natomiast, moim zdaniem, do tego, co określiłbym mianem instytucjonalizacji w USA sporu pomiędzy globalizmem a lokalizmem.
Postanowiłem przeprowadzić wywiad z polską antynatalistką. Jest to dorosła kobieta przed czterdziestką, żyjąca w bezdzietnym małżeństwie, w jednym z największych miast w Polsce.
Uzmysłowiłem sobie, że nie chcę żyć w Europie, którą za kilka dekad będą wstrząsały konflikty społeczne, kryzysy gospodarcze i zapaść strukturalna – na tle demograficznym. Fragment książki „Jałowe łono Europy”
Poszukujemy osoby do zarządzania procesem wydawniczym! Jeśli masz doświadczenie w branży, świetnie organizujesz pracę swoją i innych oraz lubisz wyzwania – to oferta dla Ciebie!
Globalna cena baryłki ropy na poziomie 50 dolarów byłaby jednym z największych ciosów dla Rosji od początku wojny. Taka cena przybliżyłaby również zwycięstwo Ukrainy
Bartłomiej Radziejewski w rozmowie z Witoldem Juraszem
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie