Kup prenumeratę i czytaj NK

Radziejewski dla Faktu: nowy etatyzm jest inteligentniejszy i bardziej wysublimowany

Aktualności,

Bartłomiej Radziejewski w Fakcie pisze o nowej fali kapitalizmu państwowego:

“Nowy etatyzm jest inny od starego. Jest inteligentniejszy i bardziej wysublimowany od tego z poprzednich dekad. Potrafi funkcjonować w zglobalizowanej gospodarce, konkurować z prywatnym kapitałem, rekompensować (przynajmniej do pewnego stopnia) wady publicznego zarządzania. Jego przewagi wynikają przede wszystkim z czterech rzeczy: (kontrolowanego) otwarcia na globalizację, wymuszania konkurencji (zarówno między firmami państwowymi, jak i między nimi a prywatnymi) i merytokracji, jawności połączonej z aktywną polityką antykorupcyjną, ochrony prywatnej części rynku przed destrukcyjnymi zapędami państwowych czempionów.

Teraz okazuje się, że również w krajach wysokorozwiniętych rola państwa w gospodarce coraz częściej rośnie. To pewien paradoks: gdy Chiny są już otwarcie zwalczane przez Stany Zjednoczone jako globalny wróg wolności, te same USA – wraz ze wspomnianymi Niemcami i innymi bogatymi krajami – prowadzą coraz bardziej protekcjonistyczną politykę, aby się przed nimi bronić. Co zresztą Pekin wykorzystuje, aby przedstawiać się jako światowy obrońca wolnego handlu.
W trendzie wiodącym do nowego etatyzmu znajduje się również Polska. I to, wbrew medialnym stereotypom, niespecjalnie za sprawą PiS-u, ale – cichego, ponadpartyjnego konsensusu. Trwającego już 18 lat i sięgającego rządów SLD”