Prof. John J. Mearsheimer: Przed potęgą nie ma ucieczki

English version

Czym jest “tragizm polityki mocarstw”? Jak przetrwać w brutalnym świecie stosunków międzynarodowych? Dlaczego zachodni politycy nie słuchali przestróg realistów? Czy liberalna polityka zagraniczna to przepis na międzynarodowa katastrofę? Na te pytania odpowiada w nowym podcaście nasz gość, jeden z najsłynniejszych politologów świata, prof. John J. Mearsheimer, z którym rozmawia Bartłomiej Radziejewski.

Podcastu można także wysłuchać w aplikacji Spotify TUTAJ.

Podobał Ci się ten materiał? Wesprzyj Nową Konfederację darowizną i pomóż nam stworzyć więcej wartościowych treści.

John J. Mearsheimer (ur. 1947) – amerykański politolog, badacz i wykładowca akademicki, profesor Uniwersytetu w Chicago, zaliczany do szkoły realistycznej. Uważany za jednego z najsłynniejszych politologów świata, wraz z Samuelem Huntingtonem i Francisem Fukuyamą, oraz jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu politycznego, wraz z Hansem Morgenthauem i Kennethem Waltzem. Twórca realizmu ofensywnego. Autor m.in. The Tragedy of Great Power Politics (2001), The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy (2007),The Great Delusion: Liberal Dreams and International Realities (2018). Pierwsza z tych książek ukazała się ostatnio po polsku nakładem wydawnictwa Universitas, pt. “Tragizm polityki mocarstw”.

Zapraszamy także do lektury wywiadu na stronie “Nowej Konfederacji”.

Materiał sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).