Pomóż nam wydać
"The Great Delusion"

("Wielkie złudzenie") Johna Mearsheimera

Drodzy Przyjaciele Nowej Konfederacji!

Mamy dla Was dobrą wiadomość – “Wielkie złudzenie” Johna M. Mearsheimera najprawdopodobniej zostanie opublikowane w tym roku nakładem Wydawnictwa Nowej Konfederacji i Wydawnictwa Universitas. Gdyby nie Wy, nie byłoby to możliwe!  Przyjmijcie najserdeczniejsze podziękowania.

Pozostała ostatnia prosta tego wyścigu. Ministerstwo Kultury po odwołaniu przyznało nam 25 000 zł. To W ramach zbiórki otrzymaliśmy od Was 10 303 zł. Dzięki temu “Wielkie Złudzenie” może trafić na Wasze półki juz jesienią tego roku! Dziękujemy!

Jednocześnie zachęcamy do wpłacania darowizn, dzięki którym będziemy mogli lepiej wypromować  ten tytuł.

Niestety nasza radość nie jest pełna – MKiDN nie uznało, że warto wspierać polskie wydanie książek “Democracy in Retreat” (“Demokracja w odwrocie”) Joshuy Kurlantzicka i “Has China won?” (“Czy Chiny wygrały?”) Kishore Mahbubaniego. Jednak nie poddajemy się i nadal wierzymy, że z Waszym wsparciem uda nam się wydać wszystkie trzy tytuły!

To jak – pomożecie?

Jeszcze raz dziękujemy!

John J. Mearsheimer uważany jest za jednego z najsłynniejszych politologów świata, wraz z Samuelem Huntingtonem i Francisem Fukuyamą, oraz jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu politycznego, wraz z Hansem Morgenthauem i Kennethem Waltzem. Jest profesorem Uniwersytetu w Chicago, jednym z najważniejszych przedstawicieli szkoły realistycznej w politologii, twórcę teorii realizmu ofensywnego w stosunkach międzynarodowych.

Wydana w 2018 książka „The Great Delusion” to pozycja o wybitnych walorach naukowych, niemieszcząca się w realiach komercyjnego rynku. Jest ważnym głosem w dyskusji na temat mechanizmów rządzących współczesnym systemem międzynarodowym i kryzysu ładu liberalnego. Jej publikacja w Polsce przyczyni się do pobudzenia debaty na temat ważnych zagadnień z obszaru relacji międzynarodowych, do wzrostu świadomości i wiedzy w tym zakresie i utrwalenia tożsamości narodowej.

W 2019 roku nakładem wydawnictwa Universitas wydana została w Polsce najważniejsza książka prof. Mearsheimera, „Tragizm polityki mocarstw”. Spotkała się ona z bardzo dobrym przyjęciem, znacząco pobudziła debatę na temat relacji międzynarodowych i zyskała pozytywne recenzje, np. w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Przeglądzie Politycznym” czy w „Histmagu”.

W „Wielkim złudzeniu” Mearsheimer dowodzi, że po okresie względnej stabilizacji od zakończenia zimnej wojny, w XXI wieku na nowo rozpoczyna się agresywna gra wielkich mocarstw. Tytułowym wielkim złudzeniem okazał się ład liberalny, oparty na instytucjach międzynarodowych, a do gry powracają państwa narodowe.

Żyjemy w okresie gwałtownych przemian w systemie międzynarodowym. Ład jednobiegunowy, w którym mocarstwem określającym reguły gry były Stany Zjednoczone, według wielu ekspertów zaczyna ustępować ładowi dwubiegunowemu, w którym rywalem USA będą Chiny. Debata na temat rywalizacji tych mocarstw oraz miejsca Polski w zmieniającym się systemie światowym toczy się od pewnego czasu, jednak w polskim dyskursie, jak i w Unii Europejskiej, dominowało do tej pory podejście liberalne, związane z idealizmem w stosunkach międzynarodowych. „Wielkie złudzenie”, będące sztandarową pozycją szkoły realistycznej, stanowić będzie bardzo ważmy głos w tej dyskusji, a co za tym idzie, pobudzi przyczyni się do jej intensyfikacji w środowiskach akademickich i w mediach.

W trudnej i niestabilnej sytuacji międzynarodowej, do której pogorszenia przyczyniła się także pandemia COVID-19, niezwykle istotny jest precyzyjny opis rzeczywistości, który może być dla Polski pierwszym krokiem do niezbędnej stabilizacji i odnalezienia własnego miejsca w nowym ładzie politycznym świata. Takiego opisu – jak i narzędzi do jego rozwijania – dostarcza Mearsheimer w „The Great Delusion”. Autor akcentuje wagę państwa narodowego i narodowego interesu, a myślenie w tych kategoriach jest także formą kształtowania patriotyzmu i tożsamości.

Recenzje

Dzięki Wam udało nam się zebrać już 10 103 zł