Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

“Polska – w centrum czy na peryferiach?” Radziejewski, Behrendt, Matura

Jaką pozycję zajmuje dziś Rzeczpospolita na politycznej i gospodarczej mapie Europy i świata? Czy Polska jest krajem peryferyjnym? Czy kształtowanie się nowego ładu światowego może być okazją do zmiany statusu?

O sprawczości i pozycji Polski na arenie międzynarodowej dyskutowali: Bartłomiej Radziejewski (dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”), Paweł Behrendt (publicysta i analityk w Instytucie Boyma) oraz Bartłomiej Matura (asystent wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, współpracownik Klubu Jagiellońskiego). Dyskusję poprowadził Marcin Chruściel – publicysta i członek zespołu NK.

DebataNK odbyła 13 grudnia 2019 r. w Sali Konferencyjnej Ossolineum we Wrocławiu. Partnerem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu.

Materiał sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz