Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Polska – niespełniony sojusznik Hitlera? – Rak, Zychowicz, Kostro, Stempin, Radziejewski [nagranie]

Czy polityka zagraniczna II RP była oparta na racjonalnych przesłankach? Czy opcja sojuszu Polski z III Rzeszą była realną perspektywą? Dlaczego Polska nie zdecydowała się na sojusz z Niemcami? Jak mogło to wpłynąć na bieg historii?

O białych plamach w historii II RP i relacjach polsko-niemieckich w przededniu II wojny światowej dyskutowali goście Debaty NK “Polska – niespełniony sojusznik Hitlera?” na kanwie książki dra Krzysztofa Raka:

  • prof. Arkadiusz Stempin (Wyższa Szkoły Europejska w Krakowie),
  • dr Krzysztof Rak (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej),
  • Piotr Zychowicz („Historia Do Rzeczy”),
  • Robert Kostro (Muzeum Historii Polski) oraz
  • Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja).

Dyskusję poprowadził Jan Sadkiewicz – historyk myśli politycznej, wicedyrektor krakowskiego wydawnictwa Universitas.

Partnerami wydarzenia byli: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz