Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika
Polska – niespełniony sojusznik Hitlera? – Rak, Zychowicz, Kostro, Stempin, Radziejewski [nagranie]
24.08.2020
Czy polityka zagraniczna II RP była oparta na racjonalnych przesłankach? Czy opcja sojuszu Polski z III Rzeszą była realną perspektywą? Dlaczego Polska nie zdecydowała się na sojusz z Niemcami? Jak mogło to wpłynąć na bieg historii?
O białych plamach w historii II RP i relacjach polsko-niemieckich w przededniu II wojny światowej dyskutowali goście Debaty NK “Polska – niespełniony sojusznik Hitlera?” na kanwie książki dra Krzysztofa Raka:
- prof. Arkadiusz Stempin (Wyższa Szkoły Europejska w Krakowie),
- dr Krzysztof Rak (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej),
- Piotr Zychowicz („Historia Do Rzeczy”),
- Robert Kostro (Muzeum Historii Polski) oraz
- Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja).
Dyskusję poprowadził Jan Sadkiewicz – historyk myśli politycznej, wicedyrektor krakowskiego wydawnictwa Universitas.
Partnerami wydarzenia byli: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Tagi: Beck, historia, Hitler, II wojna światowa, Kostro, Niemcy, Piłsudski, Radziejewski, Rak, Sadkiewicz, sojusz, Stalin, Stempin, ZSRR, Zychowicz
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).