Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Polska, Niemcy: wspólnie o ekologii – Stempin, Wiech, Mausbach, Kuczyńska [nagranie]

Co łączy, a co dzieli Polskę i Niemcy w spojrzeniu na ekologię? Czy możliwe jest wspólne stanowisko tych dwóch krajów w ramach UE w tym zakresie? Jaka powinna wyglądać polityka klimatyczna UE? Czy da się uczynić gospodarkę UE bardziej przyjazną środowisku, jednocześnie nie hamując jej rozwoju?

O możliwości współpracy Polski i Niemiec w zakresie ekologii dyskutowali:

prof. Arkadiusz Stempin (historyk, politolog i niemcoznawca, kierownik katedry im. Konrada Adenauera w Wyższej Szkole Europejskiej), Jakub Wiech (prawnik, dziennikarz i publicysta, zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24) oraz Leo Mausbach (autor portalu Forum Dialogu oraz pracownik Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej). Debatę prowadziła Urszula Kuczyńska – przedstawicielka FOTA4Climate.

 

 

Debata “Polska, Niemcy: wspólnie o ekologii” odbyła się 19 grudnia 2019 r. w warszawskiej Świetlicy Wolności. Partnerem wydarzenia była Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz