Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Polacy, gromadźcie złoto!

Obecnie Polska ma zaledwie 100 ton złota. By jej głos liczył się podczas negocjacji nowego międzynarodowego systemu monetarnego na równi z tym głównych potęg, musi nabyć 300 ton
Wesprzyj NK
Tekst został opublikowany 7 stycznia 2015. Data publikacji została zmieniona żeby umożliwić Państwu dostęp do tekstu w ramach abonamentu “Standard” W książce „Śmierć pieniądza. Nadchodzący upadek międzynarodowego systemu walutowego” utrzymuje pan, że czeka nas globalna zawierucha spowodowana upadkiem dolara. Jak taki kraj jak Polska powinien się do tego przygotować: ściągać do kraju złoto (którego rezerwy trzymamy obecnie głównie za granicą), stawiać na inne niż dolar rezerwy dewizowe, wejść do strefy euro czy może przeciwnie: budować siłę złotówki? Rzeczywiście spodziewam się zapaści międzynarodowego systemu walutowego w najbliższych latach. Ale to nie musi oznaczać, że wybuchnie globalny chaos. Główne światowe potęgi finansowe i gospodarcze mogą się spotkać po prostu w celu opracowania nowego systemu, czyli tego, co potocznie jest nazywane „regułami gry”....

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Aleksandra Rybińska
Stały współpracownik Nowej Konfederacji, publicystka wPolityce.pl, członek zarządu Fundacji Macieja Rybińskiego. Urodzona w epoce późnego Gierka, zmuszona do emigracji za Jaruzelskiego, dorastała za Kohla w Niemczech i Thatcher w Wielkiej Brytanii. Zanim los zaprowadził ją nad Sekwanę, za pierwszej kadencji Chiraca. Wróciła nad Wisłę za rządów Jarosława Kaczyńskiego. Ukończyła studia magisterskie z zakresu polityki unijnej i prawa unijnego na Narodowym Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu (Sciences-Po). Pracowała m.in. w niemieckim „Welt am Sonntag”, „Der Tagesspiegel”, a także w „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”. Interesuje się wszystkim, co polityczne, w Polsce i za jej granicami. Oraz ekonomią, kulturą i historią. Wciąż czeka na drugą Irlandię i rozpad strefy euro. W międzyczasie żyje sobie spokojnie i biega z psem po lesie.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
1 750 / 26 000 zł (cel miesięczny)

6.73 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Polacy, gromadźcie złoto!”

 1. [ja!] pisze:

  O, kolejny naganiacz na złoto… 😉
  ———————————————————————————————————————————————————————
  Śmiertelny globalny kryzys obecnego systemu monetarnego jest nieunikniony i dobrze jest mieć wówczas twarde aktywa (takie jak m.in. złoto), jednak wcale nie jest takie pewne, że złoto odegra kluczową rolę przy tworzeniu nowego systemu. Wręcz przeciwnie — właśnie teraz, w zaciszu gabinetów, może być doszlifowywany gotowiec na jakąś kryzysową niedzielę (ew. sobotę) i celowo zamiast na złocie może się opierać na odpowiedniku Bitcoina lub jednak na rozwiązaniu bardziej totalitarnym — pieniądzu elektronicznym całkowicie w gestii rządu lub w gestii mocarstw — wówczas państwo(a) będą pełnym i jedynym dysponentem środków finansowych władnym w każdej chwili je zablokować lub skonfiskować wobec każdego. Państwo będzie znać też każdą transakcję finansową już w chwili jej zawarcia.
  ———————————————————————————————————————————————————————
  — „Jak może wyglądać następny system walutowy, który ukształtuje się na gruzach obecnego?”
  ———————————————————————————————————————————————————————
  Dziękuję za to pytanie, jednak odpowiedź na nie będzie zależeć od scenariusza, w ramach którego nowy światowy ład monetarny zostanie wprowadzony. Możliwe są trzy warianty:
  ———————————————————————————————————————————————————————
  1. Planowe wykonanie przez elitę bankową doomsday wyprzedzającego ostateczny krach globalnego systemu finansowego.
  ———————————————————————————————————————————————————————
  2. Wariant awaryjny w odpowiedzi na nieuniknione załamanie systemu finansowego z przyczyn naturalnych (uruchomienie ostatecznej lawiny przez któreś z coraz bardziej huśtających systemem wydarzeń w rodzaju upadek jednego z największych banków, lawiny automatycznych stop-lossów, resetu giełdy, etc.).
  ———————————————————————————————————————————————————————
  3. Wariant awaryjny w odpowiedzi na wyprzedzający atak na system jednego z hegemonów (USA lub Chin, możliwy też atak grupy graczy, którzy w wyniku przełomu technologicznego nagle zdobędą dominującą pozycję).

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo