Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Polacy, gromadźcie złoto!

Obecnie Polska ma zaledwie 100 ton złota. By jej głos liczył się podczas negocjacji nowego międzynarodowego systemu monetarnego na równi z tym głównych potęg, musi nabyć 300 ton
Tekst został opublikowany 7 stycznia 2015. Data publikacji została zmieniona żeby umożliwić Państwu dostęp do tekstu w ramach abonamentu “Standard” W książce „Śmierć pieniądza. Nadchodzący upadek międzynarodowego systemu walutowego” utrzymuje pan, że czeka nas globalna zawierucha spowodowana upadkiem dolara. Jak taki kraj jak Polska powinien się do tego przygotować: ściągać do kraju złoto (którego rezerwy trzymamy obecnie głównie za granicą), stawiać na inne niż dolar rezerwy dewizowe, wejść do strefy euro czy może przeciwnie: budować siłę złotówki? Rzeczywiście spodziewam się zapaści międzynarodowego systemu walutowego w najbliższych latach. Ale to nie musi oznaczać, że wybuchnie globalny chaos. Główne światowe potęgi finansowe i gospodarcze mogą się spotkać po prostu w celu opracowania nowego systemu, czyli tego, co potocznie jest nazywane „regułami gry”....

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

Aleksandra Rybińska
Stały współpracownik Nowej Konfederacji, publicystka wPolityce.pl, członek zarządu Fundacji Macieja Rybińskiego. Urodzona w epoce późnego Gierka, zmuszona do emigracji za Jaruzelskiego, dorastała za Kohla w Niemczech i Thatcher w Wielkiej Brytanii. Zanim los zaprowadził ją nad Sekwanę, za pierwszej kadencji Chiraca. Wróciła nad Wisłę za rządów Jarosława Kaczyńskiego. Ukończyła studia magisterskie z zakresu polityki unijnej i prawa unijnego na Narodowym Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu (Sciences-Po). Pracowała m.in. w niemieckim „Welt am Sonntag”, „Der Tagesspiegel”, a także w „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”. Interesuje się wszystkim, co polityczne, w Polsce i za jej granicami. Oraz ekonomią, kulturą i historią. Wciąż czeka na drugą Irlandię i rozpad strefy euro. W międzyczasie żyje sobie spokojnie i biega z psem po lesie.

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Polacy, gromadźcie złoto!”

 1. [ja!] pisze:

  O, kolejny naganiacz na złoto… 😉
  ———————————————————————————————————————————————————————
  Śmiertelny globalny kryzys obecnego systemu monetarnego jest nieunikniony i dobrze jest mieć wówczas twarde aktywa (takie jak m.in. złoto), jednak wcale nie jest takie pewne, że złoto odegra kluczową rolę przy tworzeniu nowego systemu. Wręcz przeciwnie — właśnie teraz, w zaciszu gabinetów, może być doszlifowywany gotowiec na jakąś kryzysową niedzielę (ew. sobotę) i celowo zamiast na złocie może się opierać na odpowiedniku Bitcoina lub jednak na rozwiązaniu bardziej totalitarnym — pieniądzu elektronicznym całkowicie w gestii rządu lub w gestii mocarstw — wówczas państwo(a) będą pełnym i jedynym dysponentem środków finansowych władnym w każdej chwili je zablokować lub skonfiskować wobec każdego. Państwo będzie znać też każdą transakcję finansową już w chwili jej zawarcia.
  ———————————————————————————————————————————————————————
  — „Jak może wyglądać następny system walutowy, który ukształtuje się na gruzach obecnego?”
  ———————————————————————————————————————————————————————
  Dziękuję za to pytanie, jednak odpowiedź na nie będzie zależeć od scenariusza, w ramach którego nowy światowy ład monetarny zostanie wprowadzony. Możliwe są trzy warianty:
  ———————————————————————————————————————————————————————
  1. Planowe wykonanie przez elitę bankową doomsday wyprzedzającego ostateczny krach globalnego systemu finansowego.
  ———————————————————————————————————————————————————————
  2. Wariant awaryjny w odpowiedzi na nieuniknione załamanie systemu finansowego z przyczyn naturalnych (uruchomienie ostatecznej lawiny przez któreś z coraz bardziej huśtających systemem wydarzeń w rodzaju upadek jednego z największych banków, lawiny automatycznych stop-lossów, resetu giełdy, etc.).
  ———————————————————————————————————————————————————————
  3. Wariant awaryjny w odpowiedzi na wyprzedzający atak na system jednego z hegemonów (USA lub Chin, możliwy też atak grupy graczy, którzy w wyniku przełomu technologicznego nagle zdobędą dominującą pozycję).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz