Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Platformy sieciowe a geopolityka

W Pekinie, Waszyngtonie i Europie pojawiają się wątpliwości co do platform sieciowych opartych o SI zaprojektowaną w innych, potencjalnie konkurencyjnych krajach. Wyłaniają się nowe geopolityczne konfiguracje. Fragment książki „Era sztucznej inteligencji”
Wesprzyj NK
Wyłaniająca się właśnie geopolityka platform sieciowych obejmuje pewne kluczowe, nowe aspekty międzynarodowej strategii – a władze państwowe nie są na tym polu jedynymi graczami. Władze te mogą w coraz większym stopniu dążyć do narzucania ograniczeń w zakresie korzystania z tych systemów lub ich funkcjonowania albo podejmować próby zapobiegania wypieraniu przez nich z rynku krajowych konkurentów w ważnych regionach, tak by obce społeczeństwo lub obca gospodarka nie zyskały znaczącego wpływu na przemysłowy, ekonomiczny bądź (trudniejszy do zdefiniowania) polityczny i kulturowy rozwój danego kraju. Ponieważ władze państwowe zasadniczo nie zajmują się tworzeniem tych platform sieciowych ani zarządzaniem nimi, pole to będzie kształtowane nie tylko przez rządowe ograniczenia czy zachęty, ale również przez działania podejmowane przez wynalazców, korporacje i jednostkowych użytkowników – wszystko...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

pełnił funkcję 56. Sekretarza Stanu od września 1973 do stycznia 1977. Pełnił również funkcję Asystenta Prezydenta ds. Bezpieczeństwa Narodowego od stycznia 1969 do listopada 1975. Otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1973, Medal Prezydencki Wolności w 1977 r. i Medalem Wolności w 1986 r. Obecnie jest prezesem Kissinger Associates, Inc., międzynarodowej firmy konsultingowej.
jest technologiem, przedsiębiorcą i filantropem. Jako dyrektor generalny Google był pionierem transformacji Google ze start-upu z Doliny Krzemowej w światowego lidera technologicznego. Pełnił funkcję dyrektora generalnego i prezesa Google w latach 2001-2011, prezesa wykonawczego w latach 2011-2018, a ostatnio jako doradca techniczny w latach 2018-2020. Pod jego przywództwem Google radykalnie powiększyło swoją infrastrukturę i zdywersyfikowało ofertę produktów, zachowując przy tym silną kulturę innowacyjności. Przed rozpoczęciem kariery w Google Eric zajmował kierownicze stanowiska w firmach Novell i Sun Microsystems, Inc.
jest inauguracyjnym dziekanem MIT Schwarzman College of Computing. Wcześniej pełnił funkcję dziekana założyciela i wicedyrektora Cornell Tech, zorientowanej na technologię cyfrową szkoły wyższej utworzonej przez Cornell University w Nowym Jorku. Ma połączenie doświadczenia akademickiego i branżowego, jako członek wydziału informatyki w Cornell i MIT, badacz i menedżer w Xerox Palo Alto Research Center (PARC) oraz CTO start-upu fintech. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego rady Fundacji Johna D. i Catherine T. MacArthur oraz członka zarządów Corning Inc. i Amazon.com.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

2 odpowiedzi na “Platformy sieciowe a geopolityka”

  1. jonkowo pisze:

    No piękny artykuł napisali ci panowie. My nad Wisłą nie inetresujemy taką tematyką.
    Rosjanie mają Yandex awaryjna włsną wyszukiwarkę. A my co mamy?
    Jak mawia znajomy 2 godziny katechezy tygodniowo.

  2. Kamil_Jedryczek pisze:

    Pozwolę sobie na małą uwagę.

    Nie znam treści całej książki ale przytoczony tutaj fragment wywołuje u mnie uczucie jakby Panowie pisali książkę o Portalach Sieciowych ale w trakcie pisania, widząc że tematyka już nie jest tak gorąca i się nie sprzeda, zmienili tytuł na „Era sztucznej inteligencji”.

    Praktycznie wszystkie opisy można streścić do „Portale Sieciowe/Społecznościowe to X, Y, Z (a nie zapominajmy, że te portale korzystają z SI)”. Nie za bardzo dowiedziałem się nawet jak te Portale wykorzystują SI. W ogólnie nie widziałem zajęcia się konkretnie Sztuczną Inteligencją/Uczeniem Maszynowym i jakie zmiany wynikają z jego wprowadzania.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo