Piekutowski: W Polakach zgromadziła się frustracja

Aktualności,

Ekspert ds. społecznych “Nowej Konfederacji” Jarema Piekutowski udzielił wywiadu świątecznej Gazecie Wyborczej w którym podjął się recenzji rządzących III RP (także obecnego rządu Prawa i Sprawiedliwości), zwłaszcza w kontekście ich aktywności na polu społecznym:

“W Polakach gromadzi się frustracja. Ale Polacy, jako skłonni do wyrzeczeń, z początku wierzyli, że trzeba ją tłumić. Ta frustracja jest związana z deficytem godności. Na różnych poziomach: nie zarabiamy godnie, bo nie możemy kupić mieszkania za 20 pensji. Nie byliśmy godnie traktowani przez elity, media, instytucje”

“Władza PiS-u jest centralistyczna, antypartycypacyjna. Lekceważy konsultacje społeczne i różne inne formy zapraszania ludzi do udziału w rządzeniu. Jeżeli PiS będzie ten udział ograniczał, to obywatele się zniechęcą, tak jak zniechęcili się do PO”

“Jestem republikaninem, a istotą republiki, czyli dobrego państwa, które jest rzeczą wspólną, jest udział obywateli. Nie centralizacja. Dlatego wszystko zależy od tego, do czego ta władza się posunie. Być może do niczego więcej: obecny rząd po rekonstrukcji przybrał ciekawszy kształt, być może nie będzie ograniczać kolejnych swobód.

 

Cały wywiad przeczytają Państwo pod adresem:

http://wyborcza.pl/osiemdziewiec/7,159012,23209889,jarema-piekutowski-z-nowej-konfederacji-zadna-zmiana-wladza.html