Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Paweł Behrendt dla portalu Jagielloński24.pl o japońskiej polityce historycznej

Paweł Behrendt, stały współpracownik NK, dla Jagielloński24.pl o japońskiej polityce historycznej: “Budzi ona olbrzymie emocje, często większe w państwach sąsiednich niż w samej Japonii. W każdym przypadku kwestie rozliczenia kolonialnej przeszłości i zbrodni wojennych stają się zakładnikami polityki wewnętrznej oraz stopniowego powrotu militarno-mocarstwowych ambicji Kraju Kwitnącej Wiśni”.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
1 750 / 26 000 zł (cel miesięczny)

6.73 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo