Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Dr Michał Lubina dla Radia TOK FM o muzułmańskiej mniejszości Rohingja

Dr Michał Lubina, stały współpracownik NK, rozmawiał w Radiu TOK FM na temat muzułmańskiej mniejszości Rohingja, zamieszkującej Birmę i raportu Amnesty International, który opisuje ich taktowanie przez birmańskie władze: „W 1982 r. wprowadzono ustawę o narodowościach, która pozbawiła Rohingjów narodowości birmańskiej, co generalnie jest interpretowane jako legislacyjna odpowiedź na nieudaną w sumie akcję militarną w 1978 r. Z wojskowego punktu widzenia była ona zasadniczo udana, ale politycznie już nie – większość muzułmanów wygnano, ale pod wpływem opinii międzynarodowej wielu wygnanych powróciło. Miejscem w którym to wszytko się dzieje jest stan Arakan który znajduje się północno-zachodniej części Birmy, na wybrzeżu. Jest on zamieszkany przez muzułmanów i buddystów (większość). Kwestią podstawową i kontrowersyjną jest od kogo Rohingja się wywodzą: czy od wyznawców islamu, którzy zamieszkują te tereny od dziesięciu wieków, czy od Bengalczyków którzy przybyli na te tereny w XIX wieku, lub niedawno”.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 791 / 29 500 zł (cel miesięczny)

33.19 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo