Pamiętajmy (sensownie) o tej pandemii

Nie jest to wcale oczywiste. Bo żeby sensownie pamiętać, trzeba najpierw zrozumieć. A tu napotykamy na poważne przeszkody
O przeszłych epidemiach pamiętamy słabo. Średniowieczna „czarna śmierć” zapisała się wprawdzie w zbiorowej świadomości jako wydarzenie niemal apokaliptyczne, ale to odległa tragedia, która kosztowała życie 30 do 60 proc. mieszkańców Europy i co najmniej 1/6 ludności świata. Tymczasem już pandemia tzw. grypy hiszpanki sprzed stu lat jest traktowana przez historyków marginalnie, mimo że uśmierciła więcej osób niż hekatomba I wojny światowej. Sama jej nazwa pokazuje skuteczność propagandy ówczesnych mocarstw, które w trosce o morale ukrywały prawdę o siejącej śmierć zarazie. Jej źródłem były prawdopodobnie Stany Zjednoczone, skąd na Stary Kontynent przywieźli ją amerykańscy żołnierze, choć wedle innych teorii wirus pojawił się najpierw w Chinach, Wietnamie lub Francji. Hiszpania była wyjątkowym krajem, gdyż mówiono tam o pandemii otwarcie. W nagrodę została...

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.