Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Nowa zimna wojna? – Góralczyk, Bonikowska, Świerczyński, Radziejewski, Rosiak

Jakie są główne obszary rywalizacji oraz osie sporu USA-Chiny? Jakie efekty polityczne i gospodarcze niesie dla innych graczy na arenie międzynarodowej? Czy idziemy w stronę technologicznego podziału świata?

O perspektywie nowej zimnej wojny dyskutowali:

  • prof. Bogdan Góralczyk (Centrum Europejskie UW),
  • dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych),
  • Marek Świerczyński (szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych Polityki Insight)
  • Bartłomiej Radziejewski (dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”).

Debatę moderował Dariusz Rosiak – dziennikarz i autor podcastu “Raport o stanie świata”.

Dyskusja odbyła się 18 września 2020 roku. Partnerami debaty byli: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz