Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Niepełnosprawny rynek pracy niepełnosprawnych

W Polsce pracuje niewiele ponad pół miliona osób niepełnosprawnych spośród około dwóch milionów w wieku produkcyjnym. W UE średni odsetek jest dwukrotnie wyższy. Jak to zmienić?
Wesprzyj NK
Niewidomy masażysta, niesłyszący grafik komputerowy czy kelner z niepełnosprawnością intelektualną – w Polsce wciąż takie sytuacje należą do rzadkości. W Europie Zachodniej statystycznie wygląda to dwa razy lepiej. Z danych przedstawionych w październiku 2017 roku w Sejmie przez Krzysztofa Kacę, Naczelnika Wydziału ds. Projektów w Departamencie Programów Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wynika, że obecnie aktywnych zawodowo jest niespełna 27 proc. osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym. Jednakże ich zatrudnienie rośnie bardzo powoli. Co roku to wzrost o około jeden punkt procentowy. W 2006 roku wskaźnik wynosił 16 proc., zaś w 2014 – 24,1 proc. Tempo zatem jest podobne, niezależnie od ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju. W efekcie mamy mnóstwo podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej czy zakładów aktywności zawodowej, którzy jednak...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

dziennikarz, korektor, copywriter, działacz społeczny. Od 2006 roku publicysta portalu zamosconline.pl, a od 2017 dziennikarz portalu OBPON.pl. W przeszłości związany m.in. z Gazetą Zamojską, Telewizją Kablową Zamość „Video-Kadr” czy dwumiesięcznikiem Sportowy Styl.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

2 odpowiedzi na “Niepełnosprawny rynek pracy niepełnosprawnych”

  1. Bartek pisze:

    Pułapka rentowa to wymysł pazernych ludzi – jak to możliwe, że osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji jest wstanie dorobić (nie zarobić) ponad 3000 zł, podczas gdy sprawna osoba o takich zarobkach może pomarzyć. Może należałoby zadać odwrotne pytanie, czy osoba pobierająca rentę socjalną faktycznie na nią zasługuje????. Sam jestem niepełnosprawny w stopniu znacznym i zależnym od innych i jakoś sobie tego wyobrazić nie potrafię.

  2. Irena CS pisze:

    Panie Bartku, czy może Pan sobie wyobrazić osobę, która sama się nie ubierze, sama sobie nie przygotuje jedzenia, sama nie umyje się. Tochyba oczywiste, że taka osoba jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Ale jeżeli obsuguje komputer maksymalnie trzema palcami u obu rąk to niewiele różni się w szybkości pisania na klawiaturze od wielu całkowicie sprawnych osób. I taka osoba zrobi zakupy przez internet (ale sama ich nie odbierze), opłaci rachunki i może zdalnie pracować na komputerze i nie ma tu żadnego oszustwa ani braku podstaw do renty socjalnej. Można być zależnym od innych ale można także wykształcić się i pracować nawet za pomocą jednego palca. A są i tacy co obsłuchują komputer ołówkiem trzymanym w ustach i takie pracują. Ma Pan dość słabą wyobraźnię .

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo