Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Nagranie z wykładu prof. Johna J. Mearsheimera: The Future of Great Power Politics & Poland

Czy powinniśmy się spodziewać wycofania sił amerykańskich z Europy, w tym Polski? Gdzie leżą dziś strategiczne interesy Stanów Zjednoczonych? W jakim kierunku zmierza rywalizacja USA i Chin? Czy Rosja jako „słabnące mocarstwo” stanowi zagrożenie dla Polski?

Na te i inne pytania odpowiada prof. John J. Mearsheimer w wykładzie “The Future of Great Power Politics & the Implications for Poland”, towarzyszącym promocji polskiego przekładu książki “The Tragedy of Great Power Politics” przez Wydawnictwo Universitas. Spotkanie oraz sesję pytań i odpowiedzi poprowadziła dr hab. Anna Wojciuk.

 

 

John J. Mearsheimer (ur. 1947) – amerykański politolog, badacz i wykładowca akademicki, profesor Uniwersytetu w Chicago, zaliczany do szkoły realistycznej. Uważany za jednego z najsłynniejszych politologów świata, wraz z Samuelem Huntingtonem i Francisem Fukuyamą, oraz jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu politycznego, wraz z Hansem Morgenthauem i Kennethem Waltzem. Autor m.in. The Tragedy of Great Power Politics (2001), The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy (2007),The Great Delusion: Liberal Dreams and International Realities (2018). Pierwsza z tych książek ukazała się ostatnio po polsku nakładem wydawnictwa Universitas, pt. “Tragizm polityki mocarstw”.

Wykład odbył się 17.01.2020 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Organizatorami wykładu byli WNPiSM UW oraz Wydawnictwo Universitas. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Nowa Konfederacja oraz „Historia Do Rzeczy”.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz