Nagranie z Debaty NK “Polska wobec Niemiec 1939–45”

Czy polityka Józefa Becka i wejście do koalicji antyhitlerowskiej były racjonalne? Czy możliwa była opcja odwrotna: pakt Ribbentrop-Beck? Czy polscy decydenci postąpili właściwie pozostając w obozie alianckim po wrześniu ’39? Jaki był bilans tego sojuszu? Jakie wnioski możemy wyciągnąć na przyszłość?

Z tymi pytaniami zmierzyli się w formacie “1 na 1” Piotr Gursztyn oraz Bartłomiej Radziejewski podczas specjalnej Debaty NK “Polska wobec Niemiec 1939–45. Czy można było uniknąć katastrofy?“. Dyskusja odbyła się  03.07.2019 r. w warszawskiej Świetlicy Wolności. Spotkanie poprowadził Marcin Chruściel.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tej konfrontacji:

Piotr Gursztyn – dziennikarz i publicysta, z wykształcenia historyk. Pełnił funkcje m.in. dyrektora TVP Historia oraz dyrektora biura programowego TVP. Publikuje w tygodniku “Do Rzeczy”, jest autorem książki „Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?”;

Bartłomiej Radziejewski – dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”, politolog zaangażowany, publicysta i eseista. Publikował m.in. w „Gazecie Polskiej”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Gościu Niedzielnym”, „Polsce The Times”, „Arcanach” oraz „Super Expressie”.

Partnerami debaty byli: Google (Partner Wspierający), Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).