Nagranie z Debaty NK „Cyfrowy despotyzm” – Gurtowski, Izdebski, Mileszyk, Kroplewski

Aktualności,

Jak nowe technologie wpływają na nasze życie społeczne? Czy cyfrowa rewolucja, rozwój AI oraz Big Data prowadzą nas do społeczeństwa nadzoru? Co zrobić z Internetem, który staje się narzędziem kontroli i wpływu? Czy mamy obecnie problem infoprzeciążenia?

Nad perspektywą cyfrowego despotyzmu i potrzebie odzyskania kontroli nad rozwojem technologii dyskutowali nasi Goście:

dr Maciej Gurtowski – socjolog, ekspert ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, pracownik Instytutu Socjologii UMK w Toruniu, stały współpracownik “Nowej Konfederacji”. Współautor książki „Samobójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat” (2016).

Natalia Mileszyk – prawniczka i specjalistka ds. polityk publicznych. Zajmuje się prawami cyfrowymi, reformą prawa autorskiego oraz otwartością. Pracuje dla Fundacji Centrum Cyfrowe, gdzie analizuje i komentuje społeczny wymiar technologii. Aktywna działaczka w Stow. COMMUNIA oraz Creative Commons Polska.

Krzysztof Izdebski – Członek zarządu i dyrektor programowy Fundacji ePaństwo. Prawnik specjalizujący się w polskich i zagranicznych aspektach dostępu do informacji publicznej, ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego oraz nowych technologii.

Robert Kroplewski – pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego. Specjalizuje się w zagadnieniach nowych mediów, społeczeństwa informacyjnego, interaktywności w komunikacji społecznej, ochronie prywatności i w prawie do informacji, jak również regulacji i deregulacji rynku mediów i telekomunikacji.

Debatę poprowadził Filip Gołębiewski – socjolog, pomysłodawca i prezes zarządu Instytutu Dyskursu i Dialogu. Twórca innowacji społecznych, pomysłodawca gier planszowych oraz aplikacji on-line.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania z debaty!

Partnerami debaty byli: Google (Partner Wspierający), Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.

Tagi:
Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo